N-ACETYLOGLUKOZAMINA własny kwas hialuronowy
Opis
N-Acetyloglukozamina jest składnikiem stymulującym produkcję kwasu hialuronowego w skórze.
W praktyce oznacza to, że reakcja prowadząca do produkcji kwasu hialuronowego może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy glukozamina zostanie dostarczona skórze.
Codzienne „dożywianie” pozwoli nie tylko zapobiegać, ale także cofnąć efekty starzenia.
Aplikacja surowca jest najbardziej efektywna u osób, u których poziom kwasu hialuronowego w skórze zaczyna spadać.
Większość ludzi widzi różnicę w wyglądzie skóry już po jednym tygodniu stosowania preparatu z siarczanem glukozaminy (najlepiej stosować 2 razy dziennie). Stosowanie zwiększa produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu, zmniejsza suchość skóry, zwiększa jej gładkość i jędrność, dając efekt „wypełnienia” zmarszczek.
Doskonały składnik do stosowania razem z rollerem, szczególnie wersją o dłuższym igłach, gdy zależy nam na zwiększeniu produkcji kwasu hialuronowego.
N-acetyloglukozamina (NAG) jest neutralnym chemicznie związkiem, aminocukrem występującym w organizmie człowieka w proteoglikanach i glukozaminoglikanach. Dostarczanie NAG z zewnątrz stymuluje (poprzez fibroblasty i keranocyty) syntezę GAG wiążących wodę, co zostało wykorzystane w terapii przeciwstarzeniowej.
N-acetyloglukozamina zapewnia szybką redukcję zmian trądzikowych i wzmacnia skuteczność konwencjonalnych metod leczenia trądziku pospolitego.
NAG ma zdolność hamowania glikozylacji tyrozynazy, co ogranicza zakres zmian pigmentacyjnych skóry, rozjaśnia ją, zwiększa jej jędrność, elastyczność i gęstość.
NAG zmniejsza również szorstkość i suchość skóry, zwiększając jej nawilżenie.
Acetylowana glukozamina stymuluje odnowę komórek i złuszczanie warstwy rogowej w koncentracji 8-10%, co skutkuje oczyszczeniem i rozświetleniem naskórka.
Takie działanie NAG, stanowi o tym, że jest traktowana jako nowoczesna, skuteczna, przeciwzapalna substancję w terapii trądziku pospolitego ze zmianami łagodnymi i umiarkowanymi.
Badania wykazały, że żel zawierający NAG jest znacznie lepiej tolerowany przez skórę niż krem z BP, i nie wywołuje podrażnień ani zaczerwienienia.
Jak działa:
- zwiększa produkcję kwasu hialuronowego
- działa przeciwtrądzikowo
- szybko i znacząco poprawia nawilżenie i ogólny wygląd skóry
- ujędrnia, likwiduje zmarszczki
- chroni przed promieniowaniem UV
- rozjaśnia przebarwienia i „plamy wątrobowe”
- poprawia stan skóry naczyniowej
- zmniejsza obrzęki pod oczami
Zastosowanie:
- kremy i sera do twarzy
- sera stosowane w trakcie zabiegów z rollerem
- dodatek do kremów na dzień w celu zwiększenia ochrony przeciwsłonecznej
Trochę teorii:
Kwas hialuronowy jest biopolimerem, w którym występują parami cząsteczki kwasu glukoronowego i glukozaminy, połączone wiązaniami glikozydowymi.
N- acetyglukozamina jest niezbędna do biosyntezy glikoaminoglikanów kwasu hialuronowego, które formują struktury macierzy skóry.
Glikozaminoglikany (GAG) to grupa związków chemicznych (najczęściej polisacharydów), które są zbudowane z powtarzających się jednostek dwucukrowych, z których jedna reszta to zawsze aminocukier, a druga kwas uronowy. W połączeniu z białkami tworzą proteoglikany (kwas hialuronowy jako jedyny spośród GAG nie łączy się z białkami).
Glikoaminoglikany (GAG) i proteoglikany są specjalnymi biologicznymi polimerami, które odgrywają rolę w utrzymywaniu wilgoci w skórze. Praktycznie są one nieprawdopodobnie efektywnym nawilżaczem – daleko bardziej efektywnym niż większość składników tradycyjnie stosowanych w kosmetyce jako nawilżacze. Uwodnione GAG i proteoglikany pomagają uzyskać efekt „ wypełnionych” zmarszczek i świeży wygląd.
Działanie N- Acetyloglukozaminy przebiega w inny sposób, niż większości składników aktywnych, które działają na naskórek lub w niewielkim stopniu wpływają na procesy biochemiczne.
NAG działa jak podłoże czy substrat stymulujący biosyntezę kwasu hialuronowego w skórze.
Początkowo badania dotyczące kwasu hialuronowego koncentrowały się na jego układzie cząsteczki.
Potem odkryto sposób ich powstawania - enzym syntetaza hialuronowa przyłącza cząsteczkę glukozaminy do cząsteczki kwasu glukoronowego, a ta para łączy się w kolejne pary aż do 30000 razy, dając cząsteczkę o wielkości około 10 000 000 Daltonów.
Tak duża cząsteczka nie jest mobilna, jej wielkość i konfiguracja w tkance powodują, że przyciąga wodę jak gąbka, powodując efekt napompowania i gładkości skóry, zanikanie zmarszczek, ale nie ma ona już wpływu na dalszą produkcję kwasu hialuronowego.
Do tego potrzebne są substraty do produkcji takie jak N-Acetyloglukozamina.
Przeprowadzone badania dotyczące testów na stabilność i stopień przenikania składnika pokazały, że jest on bardzo stabilny w formulacjach.
NAG ma niezwykle małą cząsteczkę o bardzo dobrej rozpuszczalności w wodzie, co powoduje, że jest szybko i łatwo absorbowany przez skórę, a po przeniknięciu do dolnych części naskórka jest chętnie włączany przez fibroblasty do nowotworzonego kwasu hialuronowego.
Inaczej mówiąc, im więcej glukozaminy znajdzie się w skórze, tym więcej kwasu hialuronowego zostanie wyprodukowane.
N-acetyloglukozamina stosowana jako suplement jest także doskonale absorbowana do krwioobiegu, ale jej ilość, która dociera do skóry jest zbyt mała, aby skutecznie zwiększyć produkcję kwasu hialuronowego.
Dlatego do uzyskania optymalnego efektu konieczna jest aplikacja zewnętrzna.
W badaniu stosowano u wolontariuszy dwukrotnie w ciągu dnia krem zawierający NAG, a efekty były widoczne już po tygodniu.
- Zanotowano zmniejszenie drobnych linii i redukcję głębszych zmarszczek.
- Skóra wyglądała na jędrniejszą , lepiej nawilżoną i wypełnioną.
- Nie zanotowano podrażnień ani negatywnych reakcji skóry .
Badaniami objęto także rolę kwasu hialuronowego w leczeniu ran.
Okazało się, że po zranieniu, pofragmentowany kwas hialuronowy o mniejszej cząsteczce stymuluje geny do wywołania reakcji zapalnej, w przebiegu której małe cząsteczki kwasu ponownie zaczynają łączyć się w długie łańcuchy.
Badanie to wydaje się potwierdzać zasadność użycia kwasu hialuronowego, najlepiej zawierającą frakcję małocząsteczkową, do zapoczątkowania i prawidłowego przebiegu procesu gojenia w przypadku stosowania rollera.
Także potwierdza tezę, że proces prawidłowego gojenia się rany, bez powstawania zbliznowaceń czy keloidów, jest uzależniony od ilości kwasy hialuronowego w skórze w obrębie rany.
Skład: N-Acetyloglukozamina
Ciężar nasypowy: 1,04 g/ml
Zalecane dozowanie: 0,5 – 8 %
Właściwości fizykochemiczne:
• biały, krystaliczny proszek
• bardzo dobrze rozpuszczalny bardzo dobrze w wodzie
Przechowywanie: w zamkniętych pojemnikach, w chłodnym i suchym
Bibliografia:
1. Sayo T, Sakai S, Inoue S. Synergistic effect of N-acetylglucosamine and retinoids
on hyaluronan production in human keratinocytes. Skin Pharmacol Physiol.
2004;17:77-83.
2. Breborowicz A, Kuzlan-Pawlaczyk M, Wieczorowska-Tobis K, et al. The effect of
N-acetylglucosamine as a substrate for in vitro synthesis of glycosaminoglycans by
human peritoneal mesothelial cells and fibroblasts. Adv Perit Dial. 1998;14:31-35.
3. Osborne R, Mullins L, Robinson L. Topical N-acetyl glucosamine and niacinamide
increase hyaluronan in vitro. J Am Acad Dermatol. 2006;54:AB106.
4. Green BA, Edison BL, Wildnauer RH, Hwu RH. Derivatives of Sugar Compounds
Provide Anti-Aging Effects. Amer Acad of Dermatol Poster Exhibit: Washington, DC,
February 2004.
Basica
Fajny składnik w połaczeniu z niacynamidem - wzajemnie wzmacniają swoje działanie, bez podrażniania. Używałam 4 lub 5 % niacynamid i 2% N-acetylglukozaminę. Rewelacja! Już po tygodniu moje liczne przebarwienia na twarzy zmniejszyły się chyba o połowę, dalej było już tylko lepiej. Polecam:) Natomiast jeśli chodzi o lifting skóry i jej "wypełnienie", czego można by się spodziewać po zwiększonej ilości kwasu hialuronowego - nie zauważyłam. Ale może za krótko stosowałam, albo nie taka formulacja.
Basica
I dodam jeszcze, że faktycznie na trądzik zestaw ten działa rewelacyjnie, po kilku dniach zagoiły się wszystkie drobne krostki. W ciągu 2 tygodni nieco zmniejszyły mi się też naczynka oraz trochę spłyciły drobne zmarszczki, choć nie wiem, czy to nie zasługa całej formulacji (tzn. również pozostałych składników).
Ania
Wymieszałam z wodnistym serum (niacynamid 5%) i czekam na efekty