HYDROKSYETYLOCELULOZA o wysokiej lepkości
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Hydroksyetyloceluloza o wysokiej lepkości.
Hydroksyetyloceluloza tworzy na powierzchni skóry cienką, elastyczną , niewyczuwalną warstwę , która nie wnika w warstwę rogową skóry , ale skutecznie ja ochrania.
Stosowana we wszelkiego rodzaju produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała, włosów, past do zębów, a także kosmetyków dekoracyjnych.
Celuloza służy do zagęszczanie roztworu- dzieje się tak poprzez wzajemne przenikanie i splątywanie się dużych cząsteczek celulozy, czego rezultatem jest wzrost lepkości roztworu.
Hydroksyetyloceluloza zawarta w kosmetyku powoduje tworzenie stabilnego filmu na skórze, który zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, wpływa na trwałość kosmetyku oraz nadaje mu przyjemne odczucia aplikacyjne.
Celuloza i jej pochodne wpisują się w modny obecnie trend „ECO” – są pochodzenia naturalnego, roślinnego i mogą być stosowane w kosmetykach ekologicznych. W tej samej grupie, co celuloza i jej pochodne, są też śluzy, alginiany oraz kwas hialuronowy.
W kosmetyce stosuje się hydroksycelulozę w postaci mikrokryształków o wymiarach 20 - 150 nm, które w wodzie tworzą struktury żelowe. Celuloza jest także często stosowana ze względu na jej właściwości stabilizujące emulsję czy przeciwdziałające rozwarstwianiu się stałych i ciekłych surowców w masie.
Hydroksyetyloceluloza jest pochodną celulozy, rozpuszczalną w wodzie, wykazującą odczyn obojętny. W maseczkach i pastach do zębów tworzy strukturę żelu, natomiast w szamponach i kremach jest regulatorem lepkości.
Surowiec powstaje w wyniku reakcji celulozy i tlenku etylenu. Jest niejonowym zagęstnikiem hydrofilowym. Lepkość otrzymanego roztworu zależy jedynie od stężenia zagęstnika w układzie. Hydroksyetyloceluloza jest stabilna w szerokim zakresie pH, niewrażliwa na jony metali wielowartościowych.
Jak działa hydroksyetyloceluloza:
W połączeniu z fazą wodną o odpowiedniej temperaturze tworzy klarowny przezroczysty żel. Dobrze współpracuje z olejkami eterycznymi czy środkami powierzchniowo czynnymi (jak np. detergenty) może więc służyć jako zagęstnik szamponów i żeli do mycia.
Funkcja w kosmetyku
- Modyfikator reologii (zmienia konsystencję) -zagęstnik, zwiększa lepkość preparatu, dzięki czemu wpływa także na stabilność piany.
- Ułatwia tworzenie kosmetyku, substancja żelująca
- Zagęstnik zwiększający lepkość kosmetyku
- Nie działa komedogennie, polecana jako składnik kremów do twarzy, żeli, serów
Zastosowanie:
- Substancja konsystencjotwórcza
- Regulator lepkości
- Stabilizator formuły
- Stabilizator emulsji
- Stabilizator piany
- Substancja filmotwórcza
INCI: Hydroxyethylcellulose
Zalecana koncentracja: 0,5-4%.
Właściwości fizykochemiczne:
- Postać: proszek
- Kolor: biały do kremowego
- Zapach: słaby
- Gęstość: 1,4g/ml
Przechowywanie: w temperaturze pokojowej, w suchym i chłodnym miejscu.
Bibliografia:
- M. Molski: Chemia piękna. Warszawa. Wydawnictwo Naukowe PWN. 2009
- E. Fink: Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych. Wrocław. MedPharm Polska. 2007
- M.C. Martini: Kosmetologia i farmakologia skóry. Warszawa. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2007
- S. Jurkowska: Surowce kosmetyczne. Dąbrowa Górnicza. Ośrodek Informatyczno-Badawczy „Ekoprzem” Sp. z o. o.. 2006
- Heike Käser 2010, zobacz "Surowce kosmetyków naturalnych ", Linz, Freya wydawnictwo, 3 -a edycja 2012
Suho
działa dobrze, nie jest sensytywna na elektrolity (duży plus). trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić.
Lena
Najlepszy zagęstnik jaki istnieje. Całkowicie bezpieczna dla skóry podatnej na trądzik - wiele substancji u mnie odpada, ta kompletnie nie szkodzi.