Wersje językowe

509 941 608                        info@beautyever.pl                         

Co to jest kwas hialuronowy? 0
Co to jest kwas hialuronowy?

Jaki właściwości ma kwas hialuronowy?
-----
Kwas hialuronowy występuje niemal w każdym elemencie naszego organizmu, jednak największe natężenie występuje na skórze.
Właściwości kwasu hialuronowego są powszechnie znane. Ma on olbrzymie znaczenie dla naszego zdrowia, a przede wszystkim urody. Jego naczelną funkcją jest utrzymywanie protein strukturalnych w odpowiednim napięciu. Chodzi tu o kolagen i elastynę, które w odpowiednich właściwościach i stanie, sprawiają, że skóra jest elastyczna, napięta oraz sprężysta. Dodatkowo kwas hialuronowy ma bardzo silne funkcje hydrofilowe. Jedna jego cząsteczka pozwala związać, nawet cztery tysiące więcej wody niż sama waży. Dlatego właśnie kwas hialuronowy odpowiada w dużym stopniu za nawilżenie wody, a jego obecność jest niezbędna do podtrzymania właściwego nawodnienia skóry i jej tkanek. Z tego właśnie powodu kwas hialuronowy nazywa się czasami źródłem młodości.
Dodatkowo razem z kolagenem, kwas ten stanowi jeden z budulców komórek. Wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, a także jest składnikiem ścian naczyń krwionośnych oraz mazi stawowej. Tym samym składnik ten pomaga w dystrybucji składników odżywczych oraz chroni nasze tkanki przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W swojej naturalnej postaci kwas hialuronowy w obecności wody ma formę wodnistego żelu. Niestety z wiekiem jego poziom w naszym organizmie maleje. Efektem tego stanu rzeczy jest pojawianie się zmarszczek i wysuszanie się skóry. Jest to oczywiście związane z utratą właściwego nawodnienia, a tym samym spadkiem elastyczności skóry.

Kwas hialuronowy występuje też w ciałku szklistym oka i odpowiada za odpowiednią strukturę i funkcje ciałka, zapewnia lepko sprężystość, a także współtworzy film łzowy. Jest też głównym składnikiem płynu stawowego. Jego zdolność do wiązania i wchłaniania wody jest odpowiedzialna za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. Brak kwasu hialuronowego możemy dostrzec, gdy dochodzi na przykład do zwyrodnienia stawów.
Ze względu na swoje właściwości kwas hialuronowy bardzo często wykorzystywany jest w kosmetyce, a także na przykład optyce. Źródłem jego pozyskiwania były kiedyś tkanki zwierzęce. Głównie czerpano go ze skóry rekina, gałek ocznych bydła i oczywiście grzebieni kogutów. Niestety tak uzyskany kwas hialuronowy należało oczyszczać. Występował on w materiale zwierzęcym w połączeniu z innymi biopolimerami i należało zastosować odpowiednie procesy chemiczne, które pozwalały uzyskać nam czysty kwas hialuronowy. Dodatkowo niektóre osoby doznawały poważnych uczuleń w zetknięciu z tak uzyskanym czystym kwasem. Dlatego właśnie współcześnie wykorzystuje się szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Przy jego otrzymywaniu wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.
Najczęściej kwas hialuronowy wykorzystuje się jako jeden ze składników kremów odmładzających. Wykorzystywany jest także w bardzo wielu gabinetach medycyny estetycznej. Tam chcącym odzyskać sprężystość i młodość skóry kobietom, wstrzykuje się preparaty, które zawierają silną dawkę kwasu hialuronowego. Tworzy on plastyczny, elastyczny i krystaliczny w formie żel, który wypełnia zmarszczkę, wygładzając ją, a następnie likwidując. Niestety składnik ten rozkłada się po pewnym czasie w organizmie w sposób naturalny. Korzyścią jest fakt, że wstrzykiwanie, nawet wielokrotne, kwasu hialuronowego nie jest groźne dla naszego zdrowia i życia. Niestety ze względu na właściwości rozkładu, zabiegi tego typu należy powtarzać w zależności o mocy preparatu co sześć lub dwanaście miesięcy. Dodatkowo kwas hialuronowy stosuję się, kiedy zachodzi potrzeba przyśpieszenia procesu gojenia się rany, wrzodów czy oparzeń skóry.

Jeszcze mniej znanym faktem jest to, że kwas ten wykorzystuje się szeroko w okulistyce. Ponieważ ma on doskonałe właściwości wiązania wody, to tworzy się na jego bazie płyny do soczewek kontaktowych oraz wszelkie krople do oczu. Ich zadaniem jest szybkie łagodzenie wszelkich podrażnień, zwłaszcza tych o charakterze mechanicznym, czyli wynikających z samego używania soczewek. Pomaga także, kiedy występuje u nas zespół suchego oka. Zastosowanie kwasu hialuronowego nie ogranicza się tylko i wyłącznie do opracowania płynów. Jest on szeroko wykorzystywany, kiedy trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny oczu. Szczególnie pomocny jest, gdy dochodzi do przeszczepu rogówki czy też usuwania zaćmy. Jest także składnikiem preparatów ochronnych stosowanych w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrz gałkowych oraz laserowej chirurgii oka.
Trzymając się nadal terminów medycznych i leczenia, możemy spotkać kwas hialuronowy przy wszelkich metodach leczenia stawów, a także kości. Szczególne zastosowanie znajduję, jeśli chodzi o choroby zwyrodnieniowe stawów. W takim przypadku dostarcza się za pośrednictwem zastrzyków kwas hialuronowy bezpośrednio w miejsce zwyrodnieniowe. Ostatecznie składnik ten znajduje zastosowanie, jeśli chodzi gojenie ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie. Wykorzystuje się go zatem w ginekologii, zwłaszcza kiedy pojawiają się komplikacje poporodowe. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl