Każdy z nas ma na skórze jakieś przebarwienia. Czasami są to urocze piegi, zazwyczaj jednak to nielubiane i postarzające nas brązowe plamki.
Głównym winowajcą ich powstawania jest promieniowanie UV. Na skórze, wystawionej na promienie słoneczne bez wystarczającej ochrony, po pewnym czasie pojawiają się szpecące przebarwienia. Plamki pojawiają się najczęściej na czole, policzkach, nosie, dłoniach czy dekolcie. Jest to zjawisko dotykające 30% kobiet po trzydziestym roku życia, ale już 90% po pięćdziesiątym.
Najczęstszymi przyczyny powstawania przebarwień są promienie słoneczne i wszelkiego rodzaju kuracje o podłożu hormonalnym, jak też choroby wątroby, tarczycy czy substancje fotoalergizujące .
Rodzaje przebarwień da się podzielić na uwarunkowane genetycznie jak piegi, zmianami w gospodarce hormonalnej jak melasma, występująca najczęściej u kobiet po 30-tym roku życia oraz wieloletnie oddziaływanie promieni UV jak tzw. plamy starcze.
Rozróżniamy także przebarwienia pozapalne, występujące w miejscach uszkodzeń skóry czy polekowe, występujące jako skutek stosowania określonych leków.
Najbardziej skuteczna w celu uniknięcia przebarwień, jest profilaktyka. Podstawą jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna.
Jeżeli jednak przebarwienia już wystąpią, konieczne jest leczenie za pomocą kosmetyków zawierających składniki wybielające, jak najbardziej skuteczny hydrochinon czy też retinoidy, kwas azelainowy, kwas kojowy, glikolowy czy inne składniki.
Płytkie przebarwienia likwiduje np. ultradźwiękowy peeling kawitacyjny.
Leczenie przy dużych zmianach barwnikowych to z wyboru peelingi kwasowe czy zabiegi laserowe.
BAKUCHIOL roślinny retinol działa bez podrażnień
Retinol jest jednym z najbardziej skutecznych składników pielęgnacyjnych. Niestety w parze z jego skutecznością otrzymujemy jest szereg efektów niepożądanych, stanowiących efekt uboczny kuracji.
Dobra wiadomość jest taka, że na rynku pojawił się nowy składnik aktywny, który wydaje się tak samo skutecznie przeciwdziałać starzeniu się skóry i trądzikowi jak retinol, ale jest pozbawiony wad retinolu- nie wywołuje podrażnień skóry czy problemów ze stabilnością.
Ten składnik to BAKUCHIOL- wegański surowiec, znajdujący się w liściach i nasionach rośliny Psoralea corylifoliaplant.
Jest silnym przeciwutleniaczem, istotnie zmniejsza przebarwienia skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV i ma wyraźne właściwości łagodzące i gojące.
Dostępność:: średnia ilość
WITAMINA C- stabilna forma kwasu askorbinowego
Kwas 3-O-etylo-L-askorbinowy to nowy cząsteczka uzyskana poprzez przez modyfikację kwasu askorbinowego czyli doskonale nam znanej witaminy C. Stosowanie kwasu askorbinowego w kosmetykach daje doskonałe efekty, ale niestety jest on bardzo niestabilny, a jego działanie jest skuteczne w warunkach niskiego pH, które jest drażniące dla skóry. Wspomniana modyfikacja miała na celu ustabilizowanie cząsteczki i zwiększenie zdolności przenikania przez skórę. Modyfikacja molekularna w tkance ulega degradacji i dostępny jest czysty kwas askorbinowy. W ten sposób kwas etyloaskorbinowy zachowuje zalety witaminy C, a pozbawiony jej własności drażniących i skłonności do szybkiego rozpadu.
Dostępność:: średnia ilość