REZORCYNA na trądzik i przebarwienia
Opis
Rezorycyna to substancja chemiczna, mająca zastosowanie zarówno w kosmetyce i jak i medycynie.
Znana jest jako składnik rozjaśniający przebarwienia i udrażniający ujścia gruczołów łojowych.
Ma działanie głównie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, oraz złuszczające. Roztwór na bazie rezorcyny, jest stosowany jako peeling do twarzy i ciała, a także wykorzystywany jako składnik płynu złuszczającego do cer trądzikowych - roztworu Jessnera. Preparaty z rezorcyną mają działanie ściągające i bakteriobójcze oraz regulują wydzielanie łoju, w mniejszych stężeniach zmiękczają, w większych- złuszczają.
Rezorcynę możemy odnaleźć również w składzie preparatów do włosów, głównie w farbach do włosów, szamponach przeciwłupieżowych, oraz środkach wspomagających porost włosów.
Ze względu na swoje działanie drażniące, rezorcyna stosowana jest w ograniczonych stężeniach. Maksymalne stężenie w preparatach kosmetycznych to 5%, w środkach do pielęgnacji włosów- 0,5%. Maksymalne stężenie złuszczające do stosowania w domu to 15%.
DZIAŁANIE
- przeciwłojotokowohamuje wydzielanie łoju
- udrażnia ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych
- wygładza drobne wgłębienia i blizny potrądzikowe usuwa przebarwienia Działa przeciwłojotokowo, przeciwgnilnie, przeciwzaskórnikowo. Usuwa przebarwienia i małe blizny.
W małych stężeniach- 1-5%- działa zmiękczająco na naskórek , w większych- 5-15%- umiarkowanie keratolitycznie, w większych silnie złuszczająco.
Substancja może wywołać ostrą reakcję alergiczną. Najczęściej stosowana jest miejscowo w formie roztworu alkoholowego i wodno-alkoholowego. Długotrwale używana rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe.
ZASTOSOWANIE:
- jako składnik roztworów stosowanych w zabiegach kosmetycznych, m.in. w płynie Jessnera
- w leczeniu trądziku i wyprysków
Zastosowana na duże powierzchnie skóry ulega wchłonięciu do krwiobiegu i może wywołać zatrucie typowe dla fenoli . Stosowana jednak miejscowo i rozsądnie jest bezpieczna.
INCI: Resorcinol
Właściwości fizyko-chemiczne:
- Postać: krystaliczny proszek
Kolor: bezbarwny do lekko brązowego, po ekspozycji na swiatło i powietrze zmienia barwę na czerwoną - Zapach: charakterystyczny
Rozpuszczalny: w wodzie i etanolu
Może powodować alergie - szkodliwy przy aplikacji na duże powierzchnie ciała
Przechowywanie: w szczelnie zamkniętym opakowaniu, chronić przed światłem i wilgocią, przechowywać w w temperaturze od 5oC do 25oC.
Literatura:
1. ↑ Rezorcyna ( pol. ) European chemical Substances Information System . IHCP . [dostęp 2010-07-10].
2. ↑ Dr Henryk Różański: Acne "Przewodnik terapeutyczny" ( pol. ). [dostęp 2010-06-16].
3. ↑ W. Grzybowska, G. Młynarczyk, A. Młynarczyk, E. Bocian i inni. [Estimation of activity of pharmakopeal disinfectants and antiseptics against Gram-negative and Gram-positive bacteria isolated from clinical specimens, drugs and environment]. „Med Dosw Mikrobiol”. 59 (1), ss. 65-73 (2007). PMID 17601033 .