N-ACETYLO -L-CYSTEINA (NAC) na skórę i włosy
Opis
N-acetylo-L- cysteina (NAC)- to od pewnego czasu dość głośny temat w kosmetyce, ze względu na jej fenomenalne właściwości prozdrowotne, potencjał antyoksydacyjny oraz zdolność aktywacji produkcji naturalnego glutationu.
NAC było przedmiotem ponad 200 badań naukowych.
N-acetylocysteina jest silnym przeciwutleniaczem i ma zdolność zapobiegania obumieraniu komórek.
Zalicza się do aminokwasów endogennych- jest składnikiem wysoce reaktywnycm o dość specyficznej budowie. Cząsteczka cysteiny zawiera siarkę, a jedną z jej funkcji jest zdolność wiązania substancji toksycznych, co w obecnych czasach jest wysoce pożądane.
Cysteina jest niezbędna do syntezy glutationu, jest nezbędny do zachowania młodego wyglądu skóry. Stymulacja endogennego glutationu przekłada się na znaczne polepszenie regeneracji oraz zwiększenie właściwości samonaprawczych tkanek.
N-acetylo-L- cysteina to aktywniejsza biologicznie postać cysteiny, która jest jeszcze bardziej aktywna w zwiększaniu poziomu glutationu w tkankach.
Oferowana N-acetylo- L-cysteina nie pochodzi ze zwierząt.
Jak działa cysteina?
Cysteina jest aminokwasem niezbędnym w przebiegu wielu procesów zachodzących w skórze. Jest składnikiem keratyny, głównego składnika skóry, włosów oraz paznokci. Uczestniczy także w procesie produkcji nowego kolagenu, poprawiając elastyczność i strukturę skóry.
Metabolit cysteiny czyli N-acetylo-L- cysteina (NAC) ma bardzo silne właściwości detoksykacyjne, z łatwością wiąże się z metalami ciężkimi, wychwytując je i usuwając z organizmu.
Ma silne właściwości antyoksydacyjne, nie tylko zwalcza wolne rodniki ale także neutralizuje reaktywne formy tlenu dzięki czemu doskonale chroni błony komórkowe.
Pomocna jest także w spalaniu tkanki tłuszczowej.
Reguluje ilość wydzielanego naturalnie łoju, tak więc znalazła zastosowanie w kosmetykach do ciała i włosów oraz pielęgnacji cery tradzikowej.
W kosmetykach występuje także jako środek kondycjonujący skórę.
Przeprowadzono badania wskazujące, że właściwości antyoksydacyjne NAC zapobiegają fotostarzeniu. Kilka innych badań potwierdza te odkrycia i sugeruje, że składnik może być skutecznym zabezpieczeniem przed stresem oksydacyjnym.
Inne badania pokazały, że pochodne cysteiny wykazywały większe działanie hamujące melanogenezę niż arbutyna na komórce, co dowodzi aktywności NC jako składnika wybielającego.
Zastosowanie NAC:
- krem do opalania
- krem nawilżający i rozjaśniający skórę
- balsam do ciała
- produkty do włosów
Właściwości fizyko-chemiczne:
- Postać: krystaliczny proszek
- Kolor: biały
- Zapach: lekko kwasowy
- Gęstość nasypowa: 0,75 - 0,85 g/ml
- Rozpuszczalność: w wodzie i alkoholu
Serum regenerująco- rozświetlajace z NAC (10ml)
- Woda destylowana 70% / 7ml
- Kwas askorbinowy USP (witamina C) 20% / 2ml
- Glikol butylenowy (humektant) 5% / 0,50ml
- N-acetyl cysteina (antyoksydant) 5% / 0,35- 0,45ml (na początek 0,35ml, po pewnym czasie, jeżeli skóra nie jest podrażniona, można zwiększyć do 0,45ml)
Wykonanie:
w wodzie destylowanej o temperaturze pokojowej rozpuścić N-acetylo-L- cysteinę, potem witaminę C, dodać glikol butylenowy i w małej zlewce (25ml) wymieszać bagietką wszystkie składniki.
Po wykonaniu serum należy zmierzyć współczynnik pH (papierki wskaźnikowe dostępne w dziale Akcesoria).Idealne pH powinno być kwaśne i wynosić około 3,5-4.
Suho
używam zbyt krótko, żeby powiedzieć wiele, ale na pewno nie polecam łączyć z glukonianem miedzi
Suho
zapomniałem dodać, że ma dosyć nieprzyjemny zapach
ja
Skoro używasz zbyt krótko to po co się odzywasz ???? Nie masz nic mądrego do napisania to się zwyczajnie nie odzywaj
Ola
Osoba powyżej mnie o nicku "ja" ma chyba problem z agresją i niekontrolowanymi wybuchami gniewu nieadekwatnymi do sytuacji ... :)