KWAS PIROGRONOWY hit peelingów medycznych





Opis
Kwas pirogronowy jest jednym z najnowszych odkryć w dziedzinie kosmetologii. Wykonywany na jego bazie zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny, a przy tym daje efekty bardzo zbliżone bardziej agresywnych metod złuszczania. Kwas pirogronowy, jako jeden z niewielu produktów stosowanych w kosmetologii, może być używany w przypadku skór ze zmianami ropnymi oraz siecią rozszerzonych naczyń, w obu przypadkach przynosząc spektakularne efekty. Dzięki właściwościom sebostatyczneym i antymikrobowym, znajduje zastosowanie w zabiegach przeciwtrądzikowych.
Kwas pirogronowy to alfa-ketokwas obecny w naturze w jabłkach i sfermentowanych owocach, mający właściwości:
- sebostatyczne – reguluje wydzielanie sebum w przypadku skóry łojotokowej i trądzikowej
- komedolityczne (przeciwzaskórnikowe)- ułatwia usuwanie istniejących zaskórników, zapobiega powstawaniu nowych
- antybakteryjne – działa bakteriostatycznie
- złuszczające - zmniejsza przyleganie komórek naskórka, powoduje utratę łączności między komórkami, usuwa pogrubiałą warstwę rogową naskórka
- odmładzające skórę - stymuluje syntezę kolagenu na poziomie skóry właściwej – działa intensywniej niż kwas glikolowy, efekty są porównywalne z działaniem kwasu TCA
- działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry
Jak działa kwas pirogronowy:
- oczyszcza i zmniejsza łojotok
- likwiduje zaskórniki
- przyśpiesza gojenie stanów zapalnych
- skóra po zabiegu jest napięta, rozjaśniona,
- zwiększa gęstość skóry
- wygładza zmarszczki
- zamyka rozszerzone pory
Wskazania do stosowania:
- skóra łojotokowa, łojotok z trądzikiem zaskórnikowym- trądzik w fazie aktywnej
- blizny potrądzikowe
- umiarkowane fotostarzenie, drobne zmarszczki
- zaburzenia pigmentacji, melasma
- rogowacenie słoneczne lekkiego stopnia, rogowacenie przymieszkowe
Przeciwwskazania do stosowania:
- opryszczka(opryszczka nawrotowa)
- poważne stany zapalne skóry
- atopowe zapalenie skóry
- łuszczyca
- zabiegi chirurgiczne na twarzy do dwóch miesięcy wstecz, także alergie na substancje stosowane w peelingu
Dla dociekliwych:
Co to jest kwas pirogronowy?
Kwas pirogronowy to alfa-ketonokwas o trzech atomach węgla (CH3CO-COOH), różni się on od kwasu mlekowego (alfa-hydroksykwas), z którym jest w fizjologicznej równowadze, poprzez obecność grupy ketonowej w pozycji alfa zamiast grupy hydroksylowej. Kwas pirogronowy jest obecny w naturze (jabłka, sfermentowane owoce, ocet) i posiada właściwości sebostatyczne, dermoplastyczne i antymikrobowe.
W stężeniach powyżej 50% kwas pirogronowy ma bardzo silne działanie i szybciej penetruje w skórę. Siła kwasu pirogronowego może zależeć od natury chemicznej stosowanego rozpuszczalnika, a w szczególności od ilości wody, która jest w stanie zmniejszyć siłę kwasu i samego rozpuszczalnika.
Kwas pirogronowy stosowany w stężeniach niższych od 50% i pozostawiany na skórze krócej niż 1-2 min., pozwala na wykonanie peelingu powierzchniowego. Jeżeli nakłada się więcej niż jedną warstwę i pozostawia na skórze dłużej niż 2-3 min., może pojawić się efekt zbielenia "frost" (nawet przy stężeniach poniżej 50%), który określa poziom penetracji na poziomie warstwy brodawkowatej.
Na poziomie naskórka kwas pirogronowy zmniejsza przyleganie pomiędzy korneocytami co powoduje utratę łączności między komórkami kolczystymi (akantoliza) i w następstwie następuje ścienienie warstwy rogowej. Działa rozjaśniająco i zwiększa świetlistość skóry.
Na poziomie mieszka włosowo-łojowego kwas pirogronowy ma wysokie właściwości penetracyjne i bakteriostatyczne (znacząco obniża miejscowe pH) oraz działanie komedolityczne (przeciwzaskórnikowe), redukujące przyleganie keratynocytów ścianki gruczołu. Ma silne działanie regulujące sebum i zmniejszające tłustość skory łojotokowej i trądzikowej.
Na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu. Stymulacja i ponowne modelowanie skóry właściwej (neosynteza glikoprotein, kolagenu i włókien elastyny) są intensywniejsze niż po peelingach glikolowych, są one natomiast porównywalne do tych po peelingu TCA. Zestawienie badań histologicznych skór poddawanych działaniu różnych substancji aktywnych zawartych w peelingach wykazało, że kwas piorogronowy powoduje zaczerwienienie porównywalne z tym po zabiegu kwasem glikolowym (bardzo delikatny rumień) oraz podobnie jak po zabiegu TCA, pobudza produkcję nowego kolagenu, która jest większa niż po peelingach kwasem glikolowym. W odróżnieniu od TCA, kwas pirogronowy nie wywołuje dyskomfortowych dla pacjenta defektów estetycznych (pojawienie się krost i utrzymującej się ciemnej pigmentacji).
Zespół badawczy pod kierownictwem dr Moya wykazał na przykładzie biopsji otrzymanych ze skóry, poddawanej rozmaitym peelingom chemicznym (kwas glikolowy, mlekowy, pirogronowy, trójchlorooctowy, fenol, roztwór Baker-Gordona), że komórkowe nacieki zapalne i martwica skórna wywołane przez kwas pirogronowy są porównywalne do tych po zastosowaniu TCA.
Z klinicznego punktu widzenia kwas pirogronowy jest lepiej tolerowany przez pacjentów gdyż wywołuje tylko delikatny rumień i nie powoduje zmian pigmentacyjnych takich jak w przypadku TCA.
Kwas pirogronowy oprócz właściwości dermoplastycznych i keratolitycznych posiada również właściwości sebostatyczne i antymikrobowe, dlatego znajduje zastosowanie w zabiegach na photoaging, powierzchniowe zmarszczki, miejscowe hiperpigmentacje, keratozę trądzikową, dyskeratozy i hiperkeratozy, łojotokowe zapalnie skóry, trądzik w fazie aktywnej i powierzchniowe blizny potrądzikowe.
Kwas pirogronowy zastosowany w większym stężeniu i pozostawiony na dłuższy okres czasu powoduje penetrację na poziomie warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Na poziomie naskórka kwas pirogronowy działa przeciwzaskórnikowo, rozjaśnia, poprawia koloryt skóry, działa antybakteryjnie i zmniejsza grubość warstwy rogowej.
Na poziomie skóry właściwej pobudza do produkcji kolagenu i elastyny czyli włókien odpowiedzialnych za młody wygląd skóry.
Kwas pirogronowy działa sebostatycznie czyli hamuje nadmiar wydzielania sebum. Jest to bardzo ważne zwłaszcza u osób z cerą tłustą i trądzikową. Taki kwas to świetna alternatywa dla świecącej się i zanieczyszczonej skóry, ponieważ nadmiar sebum to idealne środowisko do rozwoju wielu bakterii, szczególnie tych odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe.
Wraz z upływem lat skóra staje się wiotka, pomarszczona, brak jej napięcia i elastyczności. To wszystko sprawa kolagenu i elastyny, których to z każdym rokiem nam ubywa. Należy wówczas pobudzić fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Kremy do codziennej pielęgnacji nie zawsze są wystarczające, można powiedzieć nawet, że są za słabe. Natomiast kwas pirogronowy dociera do skóry właściwej i pobudza fibroblasty do pracy.
Kwas pirogronowy działa antybakteryjnie, znacznie obniża pH skóry, dzięki czemu pomaga leczyć trądzik i dokładnie usuwa zanieczyszczenia.
Zmniejsza przyleganie komórek naskórka, rozluźnia ich połączenia dzięki czemu warstwa rogowa jest cieńsza, a nasza skóra ulega odnowie, staje się naturalnie gładka i dosłownie promienieje. Koloryt skóry wyrównuje się, a plamy i przebarwienia są mniej widoczne.
Należy zwrócić uwagę na to, że ze względu na swoje wyjątkowe właściwości kwas pirogronowy, jako jeden z niewielu produktów stosowanych w kosmetologii, może być użyty w przypadku skór ze zmianami ropnymi oraz siecią rozszerzonych naczyń.
Wybór peelingu zależy od patologii i rodzaju skóry. W zależności od problemu skórnego można wykonać peeling o odpowiednim stężeniu kwasu pirogronowego:
- Peeling pirogronowy 40%- zaczerwienienie skóry u osób z policytemią, łojotokowe zapalenie skóry, chloazma, hiperpigmentacje pozapalne i potrądzikowe, trądzik w fazie aktywnej
- Peeling pirogronowy 50% - trądzik, skóra łojotokowa
- Peeling pirogronowy 60% - fotostarzenie, blizny potrądzikowe, keratozy trądzikowe, dyskeratozy, hiperkeratozy.
- Takie wysokie stężenia muszą być wykonywane przez profesjonalistów, ze względu na ryzyko powikłań.
INCI: 100% Pyruvic acid (kwas pirogronowy)
Zalecana koncentracja: do 25%
Właściwości fizyko-chemiczne:
- Postać: płyn
- Kolor: żółto- bursztynowy
- Rozpuszczalność: w wodzie, alkoholu
- Gęstość w temp. 25°C 1,24 - 1,26 g/cm3
- pH (90 g/l, 20°C) -1,2
- WSKAZANA FOTOPROTEKCJA !!!
Badania: