GLUKONOLAKTON bardzo łagodny kwas
Cena regularna:
towar niedostępny
![](/libraries/images/1px.gif)
Opis
Glukonolakton (mleczan kwasu glukonowego) jest naturalnym składnikiem skóry, powstającym w wyniku przemian metabolicznych glukozy w komórkach. Kwas glukonowy jest kwasem polihydroksylowym (PHA), którego cząsteczka zawiera więcej liczb hydroksylowych niż podobne związki, dzięki czemu wykazuje on bardzo silne właściwości nawilżające.
Otrzymywany jest naturalnie w procesie fermentacji ziarna kukurydzy, utleniania glukozy lub w procesach biotechnologicznych.
Glukonolakton powoduje wzrost nawilżenia naskórka, wzmacnia podstawowe funkcje warstwy rogowej naskórka jako bariery ochronnej, przyspiesza regenerację komórek, zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL)i zmniejsza wrażliwość skóry na podrażnienia, hamuje procesy starzenia, zwieksza elastycznośc i jędrność skóry.
Ma właściwości antyoksydacyjne, chelatuje jony metali ciężkich i opóźnia procesy fotostarzenia, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Badanie mające na celu ocenę zdolności glukonolaktonu do zapobiegania skutkom promieniowania UV, przeprowadzono w warunkach in vitro przy użyciu transgenicznych modeli fotostarzenia się skóry. Glukonolakton oceniano również w celu określenia jego zdolności do ochrony przed oparzeniami słonecznymi.
Wyniki okazały się być bardzo obiecujące – glukonolakton dostarcza aż 50% ochrony przed promieniowaniem UV, chroni włokna elastyny i komórki przed skutami oparzeń słonecznych.
Wspomaga leczenie trądziku, normalizuje wydzielanie sebum i reguluje procesy keratynizacji naskórka.
Dla skutecznego działania wymagane jest minimalne stężenie 5% glukonolaktonu, z pH preparatu na poziomie 3-4.
W wysokich stężeniach – do 15% - glukonolakton ma działanie peelingujące. Dzięki obecności wielu grup hydroksylowych ma dość dużą czasteczkę, która nie przenika zbyt głęboko, dlatego peelingi na bazie glukonolaktonu mają zdecydowanie mniej drażniące działanie niż te z użyciem kwasów AHA czy BHA. Także w trakcie zabiegu nie występują tak charakterystyczne dla peelingów kwasowych objawy pieczenia czy swędzenia. Glukonolakton jest znacznie bardziej bezpieczny dla wrażliwej skóry, dlatego stanowi doskonałą opcje dla osób nie tolerujących kwasów AHA.
Dodatkowo glukonolaton uszkadza naskórek w tak niewielkim stopniu, że nie niszczy jego zdolności ochrony przed promieniowaniem UV, dlatego peelingi z użyciem glukonolaktonu można stosować także w okresie letnim.
W badaniach porównawczych dotyczących efektywności działania różnych związków na skuteczność terapii przeciwtrądzikowych, 14% roztwór glukonolaktonu porównywano z 5% roztworem nadtlenku benzoilu – otrzymanopodobną skutecznośc, przy czym stosowanie bazowego preparatu z glukonolaktonem wiązało się z wystąpieniem znacznie mniejszego podrażnienia.
Glukonolakton działa bardzo łagodnie i może być stosowany na wrażliwą skórę okolic oczu. Jest związkiem nietoksycznym, a w obecności wody ulega samoistnej przemianie w kwas glukonowy.
Przeprowadzono także wiele badań dotyczących wpływu glukonolaktonu na proces starzenia się – w jednym z badań oznaki starzenia zostały istotnie zredukowane po dwukrotnym w ciągu dnia stosowaniu - w okresie 6 i 12 tygodni – zanotowano poprawę elastyczności skóry, poprawę kolorytu, redukcję przebarwień, zmniejszenie wielkości porów. Zmniejszyły się także o 30% drobne linie i zmarszczki. Zgodnie z doniesieniami Cosmetic Dermatogy, poprawa wystąpiła także u pacjentów z trądzikiem różowatym.
Jak działa glukonolakton:
- silnie nawilża naskórek – uelastycznia i ujędrnia, poprawia koloryt
- wzmacnia i stabilizuje funkcje barierowe skóry
- zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i wrażliwość skóry na podrażnienia,
- antyoksydacyjnie
- hamuje procesy starzenia się skóry,
- wspomaga leczenie tradziku, łagodniejszy niż równie skuteczny jak nadtlenek benzoilu
- w wyższych stężeniach złuszcza naskórek, wygładza i odświeża skórę – działa łagodniej niż kwasy AHA i BHA
- normalizuje keratynizacje naskórka
- chelatuje jony metali
Zastosowanie:
- toniki do twarzy i ciała
- żele, sera i kremy do twarzy
- dodatek do gotowych kosmetyków do twarzy i ciała
Skład: Gluconolactone
Zalecane stężenia: 5-15%
Zalecane pH: 3,5-4,0 w przypadku bardzo wrażliwej skóry do 4,5
Właściwości fizykochemiczne:
- biały proszek
- rozpuszczalny w wodzie: 500g/l w temp. 20oC
- ciężar nasypowy: 0,95g/ml
Przechowywanie:
- przechowywać w ciemnym, suchym miejscu, w dobrze zamkniętym opakowaniu
- regulować pH po upływie kilku godzin od wykonania kosmetyku - gluconalacton ulega powolnemu rozpadowi, co obniża jego pH bardzo powoli.
- aby przyspieszyć hydrolizę można przygotowany kosmetyk lekko podgrzać i regulować pH.
Bibliografia:
- Australas J. Dermatol., M. J. Hunt, 1992: 33:131-134
- The polyhydroxy acid gluconolactone protects against ultraviolet radiation in an in vitro model of cutaneous photoaging
- Bernstein EF, Brown DB, Schwartz MD, Kaidbey K,
- http://www.blackwell-synergy.com/links/doi/10.1111/j.1524-4725.2004.30060.x/abs/
- www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1303072
Kari
Po pierwsze skuteczny a przy tym niezwykle delikatny. Nie podrażnia, równomiernie złuszcza naskórek oraz wspaniale nawilża. Poza tym tutaj dostaniemy go najtaniej (jeżeli chodzi o sklepy z półproduktami) a niczym nie różni się od innych gdzie trzeba zapłacić za tą samą ilość przynajmniej 3 razy więcej. Szczerze polecam
Klaudia
Łagodny i skuteczny, oczyścił moją skórę z zaskórników. Niestety skóra się przyzwyczaja, więc należy robić przerwy. Nie zauważyłam znacznego łuszczenia się skóry przy stężeniu 10% - jedynie na początku i to delikatnie. Nie podrażnia. Łatwo się rozpuszcza, ale trzeba dobrze ustawić pH, bo lubi się ono zmieniać. Na pierwszą przygodę z kwasami jak najbardziej polecam.
Magdalena
Nigdy nie byłam przekonana do toników, w ogóle ich nie używałam, ale teraz cały czas robię sobie tonik 10% glukonolaktonu. Efekt? Buźka rozjaśniona i ładnie nawilżona, taka świeża i promienna, jak to photoshopie. Gładka. Naprawdę nie spodziewałam się, że tonik może to wszystko zrobić (a to na pewno jego sprawka, nic innego nie zmieniałam w pielęgnacji).
Katarzyna U.
Z początkowego stężenia 5% przeszłam kolejno do 10% i 15% i w przypadku tej ostatniej opcji to strzał w 10! Znakomicie radzi sobie z uporczywymi niedoskonałościami, zauważyłam również wyrównanie kolorytu skóry. Na okres zimowy dam skórze od niego odpocząć, ale wiosną z przyjemnością wrócę do tego kwasu. Tonik stosuje także na całe ciało, 3-4 razy w tygodniu po prysznicu - tak gładkiej skóry nie miałam po żadnym balsamie nawilżającym ;-)
Kasia Konieczna
Skąd wynika niska cena produktu, czy różni się od oferowanych w innych sklepach - tam 5 razy wyższa?
Astra
Bardzo dobry nawilżacz. W każdym balsamie do ciała musi się znaleźć jako składnik aktywny. Po nałożeniu balsamu z glukonolaktonem znikają wszystkie zaczerwienienia a skóra jest super nawilżona przez co najmniej dwa dni. Składnik must have w każdym nawilżaczu.