EKSTRAKT Z CZERW. KONICZYNY estrogeny
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Czerwona koniczyna, podobnie jak soja, jest znana ze swojego działania estrogenopodobnego.
Jest ona bogatym źródłem izoflawonów - szczególnie formonetiny, biochaniny A, genisteiny i daidzeiny.
Ekstrakt z czerwonej koniczyny jest także znaczącym źródłem antyoksydantów oraz substancji o działaniu przeciwzapalnym i antynowotworowym.
Dzięki zawartości izoflawonów zawartych w czerwonej koniczynie aplikacja ekstraktu zmniejsza obrzęki a zastosowanie przed i po ekspozycji słonecznej chroni przed uszkodzeniami posłonecznymi i zmniejsza podrażnienia spowodowane promieniowaniem UV.
Ekstrakt z koniczyny może łagodzić objawy łysienia androgenowego.
Jak działa:
- Proestrogennie – przeciwdziała objawom deficytu estrogenu – doskonała do stosowania w stanach pogorszonego wygladu skóry na skutek zaburzeń hormonalnych
- Antyoksydacyjnie
- Przeciwzapalnie i ochronnie wobec ekspozycji na słońce – przyspiesza gojenie podrażnień dosłonecznych,
- Poprawia stan skóry na poziomie komórkowym – zwiększa ilość kolagenu, gęstość skóry, nawilżenie
- Chroni przed promieniowaniem UV
- Działa przeciwobrzękowo w stanach nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie
- Łagodząco w chorobach skóry jak egzemy, łuszczyca
- Wspomagająco przy łysieniu androgenowym
Zastosowanie:
- Kremy i sera do twarzy, szyi i biustu
- Dodatek do kremów stosowanych pod filtry
- Produkty łagodzące po opalaniu i solarium
- Produkty łagodzące problemy skórne
Trochę teorii:
Estrogeny mają bardzo znaczący wpływ na wygląd naszej skóry poprzez zwiększanie zawartości kolagenu, grubości skóry i utrzymywanie odpowiedniego stopnia nawilżenia.
W badaniu dotyczącym wpływu izoflawonów na proces starzenia się skóry podawano grupie kontrolnej preparat zawierający 20 i 40 mg łącznie, wszystkich izoflawonów pochodzących z ekstraktu z czerwonej koniczyny. Po 14 tygodniach przeprowadzono histopatologiczne badanie skóry metodą kolorymetryczną stwierdzając wzrost grubości skóry, unormowanie się procesu keratynizacji naskórka, zmniejszenie porów, poprawienie ukrwienia i kolorytu skóry. Pomiary pokazały zwiększenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych.
Badanie wskazało więc na możliwość efektywnego stosowania ekstraktu z czerwonej koniczyny w celu redukcji objawów starzenia się skóry w przypadku deficytu estrogenu.
Izoflawony zawarte w ekstrakcie z czerwonej koniczyny mają bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, estrogenne i antynowotworowe.
Czerwona koniczyna, podobnie jak soja, jest bogatym źródłem izoflawonów: genisteiny i daidzeiny, formonetiny, biochaniny A.
Dwa pierwsze związki występują tylko w czerwonej koniczynie, soja nie zawiera ani formonetiny ani biochaniny A, które same w sobie nie mają właściwości estrogennych, a jedynie są przekształcane endogennie w silny estrogen, equol.
Oba izoflawony zawarte w ekstrakcie z czerwonej koniczyny mają bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, estrogenne i antynowotworowe.
Naukowcy sprawdzali potencjał ochronny izoflawonów zawartych w ekstrakcie z czerwonej koniczyny wobec symulowanej radiacji UV i okazało się, że jakkolwiek izoflawony jak daidzeina, formonetina i biochanina A były nieaktywne, sama genisteina i jej metabolity, takie jak equol, isoequol i jego pochodna dehydroequol wykazywały silne działanie protekcyjne, zależne od koncentracji genisteiny w preparacie, zmniejszajac obrzęk pozapalny wywołany promieniowaniem UV.
W tym samym badaniu stwierdzono, że genisteina i jej pochodne bardzo dobrze sprawują w roli antyoksydantów (nakładane godzinę przed spodziewaną radiacją), chroniąc przed stresem oksydacyjnym wywoływanym przez promieniowanie UV i przeciwdziałając uszkodzeniom posłonecznym.
Cecha ta wydaje się być obiecująca w zwiększeniu roli ekstraktu z czerwonej koniczyny we wspomaganiu kosmetyków przeciwsłonecznych.
Genisteina we współdziałaniu z N-acetylocysteiną, blokuje ekspresję tropoelastyny – głównego składnika niedojrzałej, nieusieciowanej elastyny – tak więc zasadne wydawałoby się stosowanie preparatów z czerwoną koniczyną podczas kuracji rolką, aby chronić nowotworzoną elastynę.
W badaniach uczeni zidentyfikowali mechanizm fotoochronny NV07, pochodną jednego z izoflawonów zawartych w ekstrakcie z czerwonej koniczyny.
Skóra naświetlana minimalnymi dawkami promieni UV w krótkim czasie (3 dni) redukowała objawy podrażnienia wywołane tą dawką symulowanego promieniowania.
Przy długotrwałym naświetlaniu (50 dni), dawka NV07, aplikowana raz dziennie na skórę istotnie zmniejszała niebezpieczeństwo wystąpienia zmian nowotworowych i wydawała się skutecznie chronić przed powstawaniem zmian nowotworowych, zarówno w przypadku krótkotrwałego jak i długotrwałego naświetlania.
Już wcześniej stwierdzono, że genisteina zawarta w ekstrakcie z czerwonej koniczyny ma zdolność blokowania namnażania wzrostu komórek nowotworowych i wywoływania ich kontrolowanej śmierci oraz hamowania szlaków aktywności kinazy tyrozynowej - co potwierdza jej wysoki potencjał jako czynnika antynowotworowego.
Skład: Triforium Pratense (Red clover) 7 % izoflawonów
Zalecane dozowanie: 1 – 3 %
Ciężar nasypowy: 0,71 g/ml
Właściwości fizykochemiczne:
- Kolor - brązowy
- Zapach – charakterystyczny
- Postać: proszek, rozpuszczalny dość słabo w wodzie, lepiej w alkoholu
Przechowywanie: w zamkniętych pojemnikach w chłodnym, suchym miejscu.
Bibliografia:
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1093930
- http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1562/0031-8655(2001)0740465ICFRCT2.0.CO2/abstract
- http://whttp://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2017/ab
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11594062
- http://www.phcogrev.com/article.asp?issn=0973-7847;year=2010;volume=4;issue=7;spage=1;epage=11;aulast=Saraf
Agnieszka Mrowczynska-Kaszyca
Polecam.Dodaje do serum i kremów.