EKSTRAKT Z WIĄZÓWKI BŁOTNEJ na trądzik
Opis
Standaryzowany ekstrakt z wiązówki błotnej – byliny należacej do rodziny różowatych, uprawianej w Azji i części Europy.
Znajduje zastosowanie w kosmetykach ze względu na jego oczyszczające i bakteriobójcze działanie. Działa też łagodząco, tonizująco i odświeżająco.
Główne składniki ekstraktu to flawonoidy: rutozyd, kwercetyna, hiperozyd, spiraeozyd i kemferol, glikozydy fenolowe: spireina i salicyna, garbniki, kwasy salicylowy, galusowy i ferulowy.
Działanie wiązówki błotnej zbliżone jest do działania ekstraktu z kory białej wierzby – obie rośliny zaliczane są do grupy roślin salicylowych. Pomimo znacznie mniejszej zawartości związków salicylowych, wiązówka nie ustępuje wierzbie pod względem bakteriobójczym i wykazuje porównywalnie wysoką aktywność przeciwbakteryjną.
Połączenie obu ekstraktów w jednym kosmetyku działa synergistycznie.
Preparaty z wiązówki są stosowane zewnętrznie, w przypadku zakażeń i bakteryjnych uszkodzeń skóry. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń stwierdzono, że ekstrakty wodne w znacznym stopniu hamują wzrost Staphylococcus aureus i Propionicum acnes, czyli mikroorganizmów odgrywających kluczową rolę w rozwoju trądziku. Największą aktywność bakteriobójczą mają frakcje zawierające związki polifenolowe m. in. flawonoidy.
Wiązówka stymuluje produkcję naturalnych antybiotyków w skórze, które normalizują istniejącą florę bakteryjną na skórze i zapobiegają zaostrzeniu zmian. Stosowanie ekstraktu łagodzi objawy trądziku, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza pory i poprawia wygląd tłustej skóry.
Ekstrakt z wiązówki błotnej aktywuje katelicydyny – małe peptydy o właściwościach bakteriobójczych w stosunku do szerokiego spektrum drobnoustrojów. Podstawowe znaczenie ma uwalnianie aktywnego peptydu LL-37, syntetyzowanego m.in. przez keranocyty zakażonej skóry.
Katelicydyny to mediatory zapalne wywierające wpływ na podział komórek poprzez membrany komórkowe i zmianę ich przepuszczalności, co powoduje hamowanie wzrostu S aureus i P acnes..
Wyniki badań przeprowadzonych na wolontariuszach w wieku 17-41 lat wykazały pozytywny wpływ wiązówki na stan skóry trądzikowej po 28 dniach dwukrotnej aplikacji preparatu zawierającego wiązówkę w ciągu dnia.
Przedmiotem badania była emulsja zawierająca 4% stężenie ekstraktu, nakładana na skórę wolontariuszy z tendencją do trądziku.
Przeprowadzone badania udowodniły , że dwukrotna aplikacja kremu w ciągu dnia po 4 tygodniach zmniejszyła liczbę nowych zmian o 20%, wielkość porów o 21% a liczby torbieli i cyst o 40 %. Stosowanie 4% emulsji spowodowało także redukcję sebum o 12% u 71% wolontariuszy.
Podsumowując, badania kliniczne wskazują, że wiązówka aktywuje pozytywną odpowiedź immunologiczną w przypadku zakażeń mikrobiologicznych.
Testy przeprowadzone na ludzkich keranocytach, dowiodły, że zwiększa ona syntezę naturalnych składników przeciwbakteryjnych o 130%.
Testy in vitro 4% emulsji potwierdziły spowolnienie namnażania się P acnes i S aureus o 82-92%.
Testy in vivo potwierdziły oczyszczenie skóry, mniej rozszerzone pory, mniej zmian zapalnych, mniejsze świecenie skóry, satysfakcjonujące 82% badanych.
Działanie:
- reguluje wydzielanie serum
- poprawia stan skóry trądzikowej
- blokuje wzrost bakterii P acnes i S aureus
- stymuluje naturalne peptydy o działaniu antybiotykowym
- zmniejsza liczbę zmian trądzikowych
- oczyszcza skórę, działa gojąco, zmniejsza pory
- łagodzi i odżywia
- tonizuje i odświeża
Zastosowanie:
- preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej
- preparaty do oczyszczania twarzy
- dodatek do szamponów i odżywek do włosów
- toniki, żele do twarzy i ciała
INCI: Spiraea (Filipendula) ulmaria extract
Ekstrakt z wiązówki błotnej 0,20% kwasu salicylowego
Pochodzenie: Europa, Azja
Ciężar nasypowy: 0,55 g/ml
Właściwości fizykochemiczne:
- Wygląd: jasnobrązowy, drobny proszek
- Zapach: charakterystyczny
- Zalecane dozowanie: 2-5%
- Gęstość: 0,5 g/ml
- Wielkość cząstek: 500 mikronów
- Rozpuszczalny w wodzie
- pH 4–6 (roztwór 10g/l)
Przechowywanie: w temperaturze pokojowej, w suchym, ciemnym miejscu