WITAMINA A w lecie codziennie wieczorem
Opis
Witamina A to podstawa, jeżeli chcesz zrobić coś dla swojej urody
Podstawą przeprowadzenia skutecznej terapii poprawiającej wygląd skóry i utrzymania jej efektów, jest właściwe jej przygotowanie.
Pierwszym krokiem do zapewnienia sobie zdrowej skóry jest codzienne aplikowanie na skórę substancji wrażliwych na światło, głównie witaminy A oraz innych antyoksydantów takich jak witamina C oraz karotenoidy, które to substancje są rozkładane podczas dziennej ekspozycji na promieniowanie UV.
Fotostarzenie następuje nie tylko na skutek szkodliwego działania promieniowania UV ale także z powodu deficytu witaminy A.
Opalanie może zmniejszać poziom witaminy A, występującej w naskórku , nawet o 70-90%. Normalne, związane z codzienną aktywnością, przebywanie na słońcu także jest związane, może nie z tak drastyczną ale utratą witaminy A. Dzieje się tak pomimo stosowania kremów zawierających stabilne filtry przeciwsłoneczne o maksymalnym stopniu fotoprotekcji - ochrona nadal nie jest wystarczająca.
Ponieważ nie możemy zapobiec degradacji witaminy A w skórze, powinna być ona uzupełniana każdego dnia, aby utrzymać naturalną ochronę i naprawę DNA.
Witamina A powinna być aplikowana wieczorem. Jeżeli jest stosowana na skórę rano, obowiązkowo musi być łączona z przeciwutleniaczami, najlepiej witaminą C lub E, jako, że metabolizm witaminy A jest ściśle powiązany z metabolizmem witaminy C, a ta z kolei jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania witaminy E.
Wskazania:
- skóra sucha, z oznakami fotostarzenia
- obowiązkowy składnik dla skóry dojrzałej i z pierwszymi zmarszczkami
- do regeneracji suchych paznokci, przesuszonych łokci i stóp
- nadmierne rogowacenie naskórka
Zastosowanie:
- dodatek do oleju (mieszanki) olejów, stosowanych na noc
- dodatek do kremów do twarzy
- do balsamów do ciała (nie przekraczać zalecanych dawek – istotna kwestia, ze względu na dużą powierzchnię aplikacji)
- do kremów do rąk i stóp
- do odżywki do paznokci i włosów
Trochę teorii:
Już w roku 1935 odnotowano, że ekspozycja na słońce powoduje deficyt witaminy A w skórze a powodem była jej ekstremalna wrażliwość na promieniowanie UV, szczególnie w zakresie promieniowania UVA.
Wtedy też pojawiła się teza, że skóra eksponowana na światło słoneczne starzeje się szybciej a w roku 1955 odkryto, że odpowiada za to brak witaminy A.
Witamina A jest niezmiernie istotna dla normalnego funkcjonowania procesów fizjologicznych w skórze jako składnik regulujący aktywność jader komórkowych DNA i mitochondriów.
Skóra posiada zdolność magazynowania witaminy A w postaci jej najbardziej stabilnej formy estrowej czyli palmitynianu retinolu.
Niszczenie zasobów witaminy A w skórze przez promieniowanie świetlne blokuje jej działanie ochronne wobec DNA i włókien kolagenowych.
Mechanizm tego działania przebiega na poziomie komórkowym, kiedy to światło UVA absorbowane przez m.in. kwasy nukleinowe, melaninę, a także palmitynian retinolu, doprowadza do ich rozkładu.
Jeżeli skóra ma wystarczające zapasy witaminy A, proces rozprowadzania melaniny jest równomierny, koloryt skóry jest jednolity i nie dochodzi do powstawania przebarwień.
Uszkodzenie DNA melanocytu spowodowane nawet niewielkim promieniowaniem słonecznym prowadzi do produkowania nadmiernej ilości melaniny. Fibroblasty produkują mniej kolagenu i glikozoaminoglikanów, a to powoduje suchość skóry i zmarszczki. Promieniowanie UV, nawet w minimalnych dawkach indukuje zjawisko matrix metaloproteinazy (MMPs), niszczącego włókna kolagenowe.
Witamina A hamuje aktywację MMPs, tak więc jej brak jest bezpośrednio związany z degradacją kolagenu.
Ma to także wpływ na normalną aktywność RNA kolagenu, która wraz ze wzrostem MMPs także prowadzi do jego degradacji.
Witamina A kontroluje pomiędzy 350, a 1000 genów odpowiedzialnych za normalne funkcjonowanie skóry, namnażanie i podział komórek, dlatego też nic nie jest w stanie przecenić znaczenia witaminy A w procesach odmładzania skóry.
Witamina A w dawkach fizjologicznych stymuluje wzrost komórek, powoduje uwalnianie czynników wzrostowych, angiogenezę (tworzenie nowych naczyń krwionośnych) i produkcję nowego, zdrowego kolagenu.
Tylko odpowiednie zasoby witaminy A zmagazynowane w skórze zagwarantują, że procesy metaboliczne prowadzące do produkcji kolagenu przebiegną optymalnie, a procesy gojenia będą następowały bardzo szybko.
Bardzo ważna dla zdrowia skóry w zakresie formowania nowego kolagenu jest witamina C, także niszczona przez światło słoneczne.
Ponieważ nie możemy zapobiec degradacji obu witamin w skórze, powinny być one uzupełniane każdego dnia, aby utrzymać naturalną ochronę i naprawę DNA.
Rezultatem będzie wyraźnie młodszy wygląd skóry. Zwiększenie przenikania tych substancji przez barierę skórną (np. poprzez mikronakłuwanie za pomocą derma-rollera) zapewni, że skóra otrzyma wysokie dawki potrzebnych jej substancji.
Witamina A odgrywa także kluczową rolę w trakcie zabiegów z dermarollerem.
W skórze przed rozpoczęciem nakłuwania powinna być zmagazynowana najwyższa dopuszczalna dawka witaminy A.
Płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu - zjawisko chemotaksji powoduje ruchy fibroblastów i ich namnażanie, co oznacza większą produkcję kolagenu i elastyny. Kluczowe na tym etapie jest zapotrzebowanie na witaminę A, ponieważ bez jej odpowiedniej podaży w tkankach , prolina i lizyna nie mogą być wykorzystane do produkcji kolagenu i powstałe włókna będą wadliwie ułożone.
Przemiana czynnika wzrostu alfa (TGF-alfa) – ułatwia proces odnawiania się nabłonka, co w przypadku mikronakłuwania jest procesem niezbyt istotnym.
Przemiana czynnika wzrostu beta (TGF-beta) – jest to silny czynnik chemotaksyczny dla fibroblastów, które pod jego wpływem przemieszczają się do miejsca uszkodzenia w ciągu 48 godzin od jego wystąpienia i rozpoczyna się produkcja prokolagenu typu I i III, elastyny, glikoaminoglikanów i proteoglikanów. Kolagen typu III jest dominującą formą kolagenu we wstępnej fazie gojenia. Należy ponownie podkreślić, że skuteczność procesów na tym etapie jest uwarunkowana odpowiednio wysoką dawką witaminy A.
W tym samym czasie, TGF-beta dezaktywują proteazy, które degradują matrycę międzykomórkową.
Tkanka łączna aktywuje peptyd III - peptyd ten także wspiera produkcję matrycy międzykomórkowej. Fibroblasty przemieszczają się w ten rejon a wzrost ich aktywności prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Witamina A znowu jest ważnym pośrednikiem w tej fazie.
Neutrofile aktywują peptyd-2. Chemotaksja powoduje migrację neutrofili do uszkodzonego obszaru. Neurofile są istotnym ogniwem w niszczeniu bakterii i pomagają w oczyszczaniu tkanki. Jednak w technice nakłuwania, ich główne zadanie polega na uwalnianiu cytokin, które wzmacniają działanie płytkowego czynnika wzrostu (PDGF) i czynnika wzrostu tkanki łącznej (CTGF), powodujących zwiększoną syntezę kolagenu i neoangiogenezę.
Skład: Retinyl Palmitate 1 mln IU/g (and) Helianthus Annuus (and) Tocopherol.
Witamina jest chroniona przed oksydacją poprzez obecność witaminy E.
Ciężar właściwy: 0,86 g/ml
Zalecane stężenie: 0.1-0,5% - 1 ml to ca 18 kropli płynnej witaminy. Należy stosować na noc, gdyż nałożona rano natychmiast rozkłada się na świetle
Właściwości fizykochemiczne:
- żółty, gesty płyn
- zapach charakterystyczny
- rozpuszczalność: w tłuszczach
Przechowywanie:
- witamina A jest ekstremalnie wrażliwa na światło, temperaturę i dostęp powietrza – nigdy nie należy zdejmować zakraplacza
- przechowywać w lodówce, w ciemnej butelce, szczelnie zamkniętej - nie należy przekraczać temperatury około 15oC.
Witamina A krystalizuje w temperaturze przechowywania – nie stanowi to jej wady technologicznej. Do uzyskania postaci płynnej należy wyjąć witaminę z lodówki jakiś czas przed użyciem – jest to nieco kłopotliwe, ze względu na konieczność pamiętania – rekomendujemy po wyjęciu z lodówki włożenie na kilka minut do letniej wody lub krótki kontakt z temperaturą ciała (przytrzymanie kilka minut z zamkniętej dłoni lub umieszczenie pod ubraniem).
HWDZ
Polecam. Ja stosuje razem z witaminą c i peptydem na noc. Ta forma witaminy A działa subtelnie. Skóra nie łuszczy się dramatycznie, ale widać różnice. Buzia jest gładsza, blizny i drobne zmarszczki wygładzone.