MOCZNIK odbudowuje barierę ochronną
Opis
Mocznik jest białą, krystaliczną substancją, występująca naturalnie w organizmie jako końcowy produkt rozpadu białek w tzw. cyklu mocznikowym.
Surowiec stosowany w kosmetyce otrzymywany jest syntetycznie i nie jest pochodzenia zwierzęcego. Został odkryty w 1773 roku przez francuskiego badacza Hilaire Rouelle i zsyntetyzowany w roku 1828, jako pierwszy związek organiczny.
Jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę NMF - Natural Moisturizing Factor, który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka.
Mocznik jest jednym z najbardziej skutecznych składników nawilżających i odbudowujących barierę skórną naskórka, mających potwierdzone działanie przeciwstarzeniowe i regeneracyjne w przypadku suchej skóry.
Doskonałe właściwości nawilżające wynikają ze jego polarnej struktury, dzięki kórej łatwo przyciąga wodę i zatrzymuje ją w skórze, jednocześnie rozluźniając połączenia międzykomórkowe. W ten sposób naturalnie pobudza odnawianie się naskórka, przyspieszając usuwanie martwych komórek, w efekcie czego skóra staje się miękka i gładka.
Młoda skóra zawiera naturalnie około 15% mocznika w komórkach i w przestrzeniach międzykomórkowych. Efektem spadku zawartości mocznika poniżej tego poziomu jest silne wysuszenie warstwy rogowej – skóra staje się szorstka i łuszczy się.
Podobnie dzieje się przy egzemach atopowych, a także w przypadku łupieżu suchego.
Także każde oczyszczanie skóry, szczególnie przy użyciu wysuszających i agresywnych środków, zawierających SLS i pochodne, powoduje uszczuplenie zasobów mocznika w skórze.
Regularne stosowanie kosmetyków z mocznikiem powoduje, że odnawianie naskórka i jego nawilżenie jest na stałym, zrównoważonym poziomie.
Mocznik usuwa przykre odczucia swędzenia skóry, wynikające z jej nadmiernego przesuszenia. Jest pomocny także w leczeniu łupieżu i zmniejszaniu widoczności rozstępów.
Działanie mocznika jest uzależnione od jego stężenia w preparacie.
- Mocznik w stężeniu około 2% ma działanie gojące i przyspiesza ziarninowanie rany.
- W wyższych koncentracjach – 5-10% - ma działanie nawilżające. Absorbuje wodę i zatrzymuje ją w górnych warstwach skóry, stabilizując ich nawilżenie. Intensyfikację działania nawilżającego można uzyskać poprzez połączenie z kwasem hialuronowym, gliceryną czy niacynamidem.
- 10% stężenie mocznika ma działanie bakteriobójcze, co wykorzystywane jest w terapii przeciwtrądzikowej.
- Mocznik w stężeniach powyżej 10%, do max 50 % ma działanie keratolityczne – rozluźnia połączenie keratynowe w skórze na tyle mocno, że zaczyna się ona złuszczać. Łączony jest z kwasem salicylowym, glikolowym, mlekowym, ze względu na wzmocnienie działania keratolitycznego.
Jak działa mocznik:
- nawilża i zatrzymuje wodę w górnych warstwach naskórka
- złuszczająco, odświeża i wygładza skórę
- antybakteryjnie, wspomaga leczenie stanów trądzikowych
- wspomagająco w leczeniu suchego łupieżu
- wspomaga leczenie łuszczycy
- zmniejsza świąd skóry wywołany jej nadmierną suchością
Zastosowanie:
- preparaty nawilżające do twarzy - toniki, kremy czy sera
- kosmetyki przeciwstarzeniowe do suchej skóry
- kremy do stóp i miejscowo w przypadku suchej czy zrogowaciałej skóry
- dodatek do gotowych preparatów do oczyszczania skóry wspomagająco w przypadku atopowej czy łuszczycowej skóry
Skład: Urea
Zalecane stężenia: 1-10% nawilżająco, 10% bakteriobójczo i 10-50% keratolitycznie
Właściwości fizykochemiczne:
- biała krystaliczna substancja
- bezwonna
- rozpuszczalna w wodzie, etanolu, dysperguje (tworzy zawiesinę) w tłuszczach
- pH 9,5
- ciężar nasypowy: 0,64g/ml
Przechowywanie: w suchym i chłodnym miejscu - substancja higroskopijna, przechowywać w w szczelnie zamkniętych pojemnikach
Magdalena
Miałam wykorzystać go do balsamu do ciała w celu nawilżenia, ale jak to zwykle u mnie bywa złapało mnie małe lenistwo :) więc postanowiłam zużyć go do płukanek do włosów. Jaka szkoda, że wzięłam go tak mało ! Moje włosy były nawilżone, błyszczące i elastyczne. Przy następnym zamówieniu na pewno wezmę większą pojemność :)
Magdalena
Miałam wykorzystać go do balsamu do ciała w celu nawilżenia, ale jak to zwykle u mnie bywa złapało mnie małe lenistwo :) więc postanowiłam zużyć go do płukanek do włosów. Jaka szkoda, że wzięłam go tak mało ! Moje włosy były nawilżone, błyszczące i elastyczne. Przy następnym zamówieniu na pewno wezmę większą pojemność :)
Katarzyna U.
Również polecam go wykorzystać do włosów, ja dodaję go do odżywek/masek po myciu. Niewiarygodny blask! Do twarzy wykorzystuję jako 20% peeling, świetnie goi wypryski a jaką gładkość pozostawia ;) Zużyłam go zbyt szybko, przy kolejnym zamówieniu pokuszę się o zastosowanie do ciała.
Patrycja
Bardzo dobrze nawilża, świetnie sprawdził sie w kremie na noc.