MELATONINA hormon młodości
Opis
Melatonina - hormon młodości
Od kilku lat wzrasta zainteresowanie melatoniną, jako składnikiem kosmetycznym. Okazuje się, że to potężny hormon anty-aging, który działa bezpośrednio na skórę.
Do tej pory melatonina znana była jako hormon kojarzony z regulacją naszych cyklów życiowych czy działaniem antydepresyjnym. Ale naukowcy odkryli niedawno, że skóra zawiera receptory melatoniny, co sugeruje, że melatonina odgrywa również ważną rolę w regulacji funkcji skóry i jej strukturze. Do tego melatonina może do niej łatwo przeniknąć ze względu na bardzo małą cząsteczkę wielkości ca 3000 Daltonów oraz dobrą rozpuszczalność w wodzie, tłuszczach czy alkoholu.
Badacze odkryli też, że melatonina po wniknięciu w warstwę rogową naskórka, gromadzi się tam ze względu na jej specyficzną strukturę lipofilową, która wzmacnia zdolności skóry do naprawy, odnowy i rewitalizacji w nocy.
Melatonina odgrywa kluczową rolę w odmładzaniu skóry poprzez jej interakcje z głównymi komórkami skóry, takimi jak keratynocyty i fibroblasty. Chroni przed śmiercią komórek (apoptozą), stymulując jednocześnie fibroblasty do wytwarzania białek kolagenu i elastyny, które zapewniają wsparcie strukturalne dla skóry. Z wiekiem komórki fibroblastów zaczynają produkować niewystarczającą ilość energii, aby spełniać swoją rolę we wspieraniu skóry. Potwierdza to badania wskazujące, że niedobór melatoniny, pojawiający się w skórze z wiekiem, zmniejsza grubość skóry, zwiększa peroksydację lipidów oraz wywołuje skórne zmiany zwyrodnieniowe.
Melatonina ma naturalne działanie ochronne przed fotostarzeniem – a jak wiadomo promienie UV to główna przyczyna starzenia się skóry.
Niestety fibroblasty są bardzo wrażliwe na promieniowanie ultrafioletowe. Gdy fibroblasty były narażone na działanie promieni UV w laboratorium, tylko 56% z nich przeżyło. Ale kiedy badacze aplikowali uprzednio preparat z melatoniną, przeżyło aż 92,5% komórek.
Tak więc melatonina może pomóc przywrócić gładką skórę i cofnąć zmiany spowodowane utratą kolagenu i elastyny na skutek uszkodzeń posłonecznych.
W badaniu, gdzie skóra przedramienia 100 wolontariuszy była napromieniowana dawką promieniowanie UV, stwierdzono, że melatonina prawie całkowicie zablokowała oparzenie słoneczne.
Melatonina działa odmładzająco poprzez swoje zdolności antyoksydacyjne, dezaktywację wolnych rodników i wspomaganie działania enzymów ochronnych wobec białek, lipidów oraz kwasów nukleinowych. Melatonina jest endogennym antyoksydantem, ale w przypadku zmniejszenia jej ilości – co następuje, jak wspomniano, z wiekiem, może być organizmowi dostarczona dodatkowo. Warto zatem aplikować ją w kosmetykach, aby cofać efekty starzenia i profilaktycznie chronić skórę.
Melatonina poza działaniem ochronnym zapobiega także powstawaniu podrażnień skórnych w niekorzystnych dla niej warunkach, aplikacja daje również efekty w przypadku łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.
Zastosowanie w przypadku skóry dojrzałej spowalnia proces starzenia, rewitalizuje skórę i ją rozświetla, poprawia elastyczność, także w przypadku skóry zmęczonej, z tendencją do wiotczenia i wysuszania się. Zalecana jest także osobom młodym w stanach przemęczenia, stresu czy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
Skóra i oczy są narządami szczególnie narażonymi na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie UVB i UVA, ponieważ indukuje proces tworzenia wolnych rodników, a wskutek tego może inicjować proces apoptozy komórek. W wielu badaniach in vivo i in vitro wykazano, że funkcją melatoniny wytwarzanej w skórze i oku jest m.in. ochrona przed stresem oksydacyjnym wywołanym promieniowaniem UVB i UVA. Badania in vitro, w których naświetlano promieniowaniem UVB keratynocyty, fibroblasty i leukocyty wskazują, że melatonina nawet w małych dawkach zmniejsza procent uszkodzonych komórek.
Według najnowszych ustaleń, nasza skóra ma melatoninergiczny układ enzymów , który prowadzi do ekspresji specyficznych enzymów niezbędnych w szlaku biosyntezy melatoniny. Ponadto, keratynocyty, melanocyty oraz fibroblasty mają cechy typowe dla receptorów melatoniny , co powoduje, że melatonina może wpływać na ich proliferację i różnicowanie czyli odmładzać skórę.
Niewiele firm zna wyniki badań nad melatoniną, tymczasem w najbliższych latach będzie to jeden z pięciu najlepszych składników aktywnych w regeneracji skóry.
Melatonina działa także leczniczo w przypadku łysienia i wypadania włosów.
Ładne, gęste włosy to symbol fizycznej atrakcyjności i młodości, zarówno w przypadku kobiet, jak też mężczyzn, dlatego ich utrata może mieć istotny, negatywny wpływ na samoocenę i jakość życia osób dotkniętych chorobą. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet jest łysienie androgenowe (AGA), które jest uwarunkowane genetycznie, jednak przebiegające nieco inaczej w zależności od płci.
Niedawno udowodniono, że fibroblasty warstwy brodawkowatej skóry głowy wykazują zwiększoną wrażliwość na stres oksydacyjny w przypadkach AGA, i że jest w stanie temu przeciwdziałać melatonina.
Podobnie jak w skórze, wykazano także istnienie receptorów syntezy melatoniny i ekspresję receptorów melatoniny w mieszkach włosowych, a także zaobserwowano jej wpływ na fazy wzrostu włosów. Hodowla in vitro mieszków włosowych w fazie anagenu, pozwoliła stwierdzić, że aplikacja melatoniny znacznie zwiększyła tempo wzrostu mieszków włosowych w porównaniu do placebo. Badania przedkliniczne dotyczące stymulacji wzrostu włosów melatoniny poparte wynikami podwójnie ślepego badania, w którym miejscowe leczenie 1ml 0,1% roztworu alkoholowego melatoniny u kobiet z AGA oraz łysieniem plackowatym spowodowało znaczny wzrost wykrywalnych anagenowych włosów okolicy potylicznej oraz obszarów czołowych po sześciu miesiącach w porównaniu z placebo.
Na podstawie pozytywnych efektów działania melatoniny na porost włosów, szwajcarska firma ASATONA AG opracowała preparat do stosowania miejscowego na skórę głowy o zawartości melatoniny 0,0033 %, który ma za zadanie spowolnić proces starzenia się włosa i jako leczenie uzupełniające dla AGA. Preparat podawany był codziennie wieczorem na skórę głowy.
W ciągu 3 lat szwajcarska firma przeprowadziła 5 paneli badawczych, a ich wyniki analizowane na podstawie próbek krwi wykazały, że wielokrotne stosowanie preparatu z dodatkiem melatoniny nie miało negatywnego wpływu w odniesieniu do zwiększenia lub zmniejszenia fizjologicznego wydzielania endogennej melatoniny w porównaniu z roztworem placebo i jest bezpieczne do stosowania w długim okresie czasu.
Aby zapewnić metodologicznie obiektywną ocenę terapeutycznych zalet preparatu z melatoniną zostało przeprowadzone badanie w oparciu o metodę Tricho Scan, który określa liczbę włosów na cm2, ich gęstość i średnicę, stosunek liczby włosów w fazie anagenu i telogenu. Wyniki tego badania pokazały wzrost liczby włosów u 54,8% uczestników po 6 miesiącach, i większą gęstość włosów (liczbę włosów/cm2) u 58,1% uczestników po 6 miesiącach.
Zanotowano wzrost liczby włosów o 29,2% (po 3 miesiącach) i 42,7% (po 6 miesiącach. W przypadku gęstości włosów nastąpił wzrost o 29,1% i 40,9%, odpowiednio po 3 i 6 miesiącach.
Skuteczność kosmetyku z melatoniną oceniano także w czterech salonach fryzjerskich w otwartym badaniu obserwacyjnym, które obejmowało 40 mężczyzn i 20 kobiet (średnia wieku 41 lat) z wczesnym stadium łysienia i przerzedzeniem oraz ścienieniem włosów. Stosowano preparat z melatoniną każdego wieczoru przez 90 dni.
Na podstawie oceny stanu włosów w 4-punktowej skali, odnotowano poprawę struktury włosów. Ponadto, styliści stwierdzili zmniejszenie wypadania włosów. Średnia utrata włosów, określana przez pacjentów podczas 60-sekundowego testu liczenia włosów wykonywanego podczas porannego rozczesywania włosów, znacznie spadła u kobiet w okresie pierwszych 40 dni i nadal znacząco spadała w ciągu kolejnych 40 dni, podczas gdy wypadanie włosów u mężczyzn pozostał na niemal stałym poziomie przez cały czas trwania badania, choć był on znacznie niższy od średniej wartości dla kobiet. W odniesieniu do satysfakcji z leczenia, cała grupa wykazywała tendencję do poprawy, aczkolwiek zadowolenie wśród kobiet znacznie wzrosło, by pozostać prawie niezmienione wśród mężczyzn.
Aby potwierdzić wyniki pierwszych badań przeprowadzono duże, otwarte, wieloośrodkowe badanie, która obejmowała 901 mężczyzn (47,6%) w stadium I lub II AGA (skala Hamiltona) i 990 kobiet (52,4%) z etapu I lub II AGA (skala Ludwig). Badanie przeprowadzono w 200 ośrodkach dermatologicznych i było kontynuowane przez okres 90 dni.
Odpowiedź kliniczna u testowanych pacjentów potwierdziła skuteczność zastosowanej metody.
Oprócz zmniejszenia utraty włosów , leczenie roztworem melatoniny zmniejszyło przetłuszczanie i łojotok skóry głowy. Odsetek pacjentów z umiarkowanie ciężkim lub ciężkim stadium łojotoku spadł o połowę po 30 dniach i siedmiokrotnie po 90 dniach.
Ponad 85% pacjentów uważało, ze preparat z melatonina był bardziej skuteczny niż jakiekolwiek używane wcześniej produkty.
Po przeprowadzeniu badań można stwierdzić z całą pewnością, że w oparciu o badania in vitro, że melatonina jako neurohormon jest w stanie stymulować wzrost ludzkich mieszków włosowych.
Miejscowe leczenie melatoniną może poprawić szybkość i jakość gojenia się ran i formowania blizn.
Melatonina działa synergistycznie z innymi składnikami. Aby zwiększyć ochronę i stopień ujędrniania skóry można łączyć ją z MSM, GABA, peptydami i klasycznymi składnikami anti-aging, takimi jak witaminy C i E.
Zastosowanie:
- kremy, sera odmładzające na noc
- krem na dzień w celu wzmocnienia ochrony przeciwsłonecznej
- preparaty do skóry głowy w przypadki wypadania włosów i łysienia
- krem wspomagający gojenie i na świeże blizny
INCI: Melatonina (N-Acetyl-5-methoxytryptamine)
Sugerowane dozowanie: 0,1% (1g na 1000ml)
Właściwości fizykochemiczne:
- Postać: proszek
- Kolor: kremowy
- Zapach: charakterystyczny
- Rozpuszczalność: alkohol, glikol, woda
- w wodzie: 0.1mg/ ml
- w alkoholu 8 mg/ ml
- Najlepiej rozpuścić melatoninę w 1-2 kroplach alkoholu a potem w wodzie do pożądanej koncentracji.
- Po sporządzeniu roztworu przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu – wrażliwy na światło. Dodawać do formulacji w temperaturze nie przekraczającej 40oC i przy pH nie niższym niż 4
Przechowywanie: w temperaturze pokojowej.
Literatura:
1. Fischer TW, Schmidt S, Strauss B, Elsner P. A tool for evaluation of disease-specific life quality in hair patients. Hautarzt. 2001;52:219–27. [PubMed]
2. Trueb RM. Molecular mechanisms of androgenetic alopecia. Exp Gerontol. 2002;37:981–90. [PubMed]
3. Hoffmann R, Happle R. Current understanding of androgenetic alopecia. Part I: Etiopathogenesis. Eur J Dermatol. 2000;10:319–27. [PubMed]
5. Hamilton JB. Patterned loss of hair in man; types and incidence. Ann N Y Acad Sci.1951;53:708–28. [PubMed]
12. Trüeb RM. Oxidative stress in Ageing of Hair. Int J Trichol. 2009;9:6–14.[PMC free article] [PubMed]
13. Camacho F, Moreno JC, Garcia-Hernandez MJ. Telogen alopecia from UV rays. Arch Dermatol. 1996;132:1398–9. [PubMed]
14. Lu ZF, Fischer TW, Hasse S, Sugawara K, Kamenisch Y, Krengel S, et al. The human hair follicle as a model for exploring the effects of ultraviolet radiation in a complex tissue interaction system in situ. J Invest Dermatol. 2009;129:1790–1804. [PubMed]
19. Tan DX, Chen LD, Poeggeler B, Manchester LC, Reiter RJ. Melatonin: A potent, endogenous hydroxyl radical scavenger. Endocr J. 1993;1:57–60.
20. Lerner AB, Case JD, Takahashi Y. Isolation of melatonin, a pineal factor that lightens melanocytes. J Am Chem Soc. 1958;80:2587.
21. Arendt J. Melatonin. Clin Endocrinol (Oxf) 1988;29:205–29. [PubMed]
22. Lerchl A, Schlatt S. Influence of photoperiod on pineal melatonin synthesis, fur color, body weight, and reproductive function in the female Djungarian hamster, Phodopus sungorus. Neuroendocrinology. 1993;57:359–64. [PubMed]
23. Karasek M, Reiter RJ. Melatonin and aging. Neuroendocrinol Lett. 2002;23(Suppl 1):14–6. [PubMed]
24. Fischer TW, Scholz G, Knoll B, Hipler UC, Elsner P. Melatonin reduces UV-induced reactive oxygen species in a dose-dependent manner in IL-3-stimulated leukocytes. J Pineal Res. 2001;31:39–45. [PubMed]
25. Fischer TW, Zmijewski MA, Wortsman J, Slominski A. Melatonin maintains mitochondrial membrane potential and attenuates activation of initiator (casp-9) and effector caspases (casp-3/casp-7) and PARP in UVR-exposed HaCaT keratinocytes. J Pineal Res.2008;44:397–407. [PMC free article] [PubMed]