CYTRYNIAN MAGNEZU najlepiej przyswajalny
Opis
MAGNEZ to jeden z najważniejszych makroelementów w naszym organizmie.
Niestety, rozwój cywilizacji i tempo życia, z czym nierozerwalnie związany jest stres, coraz mniej składników odżywczych w jedzeniu i coraz większa skłonność do wysoko przetwarzanej żywności, powoduje, że coraz bardziej powszechny jest niedobór tego składnika w diecie.
Rola magnezu jest nie do przecenienia w procesach biochemicznych. Magnez jest aktywatorem ponad 300 enzymów niezbędnych w procesach życiowych naszych komórek. Chroni nasz
- układ immunologiczny,
- nerwowy,
- kostny,
- trawienny,
- krążenia,
- bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych.
Wiemy już, że otyłość może być skutkiem niedoboru magnezu. Magnez odpręża i uspokaja, odmładza, zmniejsza ciśnienie krwi i znosi arytmię serca.
Znane są też czynniki, mogące wpływać na niedobór magnezu:
- zbyt mało magnezu w pożywieniu spowodowane z charakterystyki gleb i ich zanieczyszczeń
- wysokie poziomy ołowiu z powodu rosnącego skażenia wody, żywności i powietrza- a im więcej ołowiu w organizmie, tym niższa zawartość magnezu.
- niska ilość nieprzetworzonych produktów roślinnych w diecie, w których magnez występuje w stanie niezmienionym, w stosunku do żywności przetworzonej. Obróbka termiczna w procesie przetwarzania prowadzi do powstania trudno przyswajanych związków magnezu.
- wysokie spożycie produktów wypłukujących magnez z ustroju jak kawa, herbata, napoje gazowane typu cola czy energetyzujące, jak również spożywanie alkoholu czy środków odurzających. Dodatkowo jemy za dużo produktów zawierających cukier. Udowodniony jest fakt, że do strawienia jednej cząsteczki cukru nasz organizm potrzebuje aż 54 cząsteczki magnezu. Podobnie dzieje się z alkoholem, więc największe niedobory magnezu mają zwolennicy zarówno cukru, jak i alkoholu.
- dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w tłustym mięsie i wędlinach, tłustym nabiale, lodach, powoduje, że tworzą one z magnezem trwałe związki chemiczne, uniemożliwiające połączenie jonu magnezowego z aminokwasami i jego transfer do krwiobiegu.
- nacisk na konieczność zwiększania ilości wapnia w diecie, który jest antagonistą magnezu, powoduje niekorzystny bilans magnezu.
- tendencja do zwiększania podaży białek także podnosi zapotrzebowanie organizmu na magnez.
- moda na błonnik powoduje, że nadmiar produktów pełnoziarnistych przechwytuje minerały, w tym magnez, zmniejszając ich wchłanianie, ze względu na związki kwasu fitynowego.
- szerokie stosowanie antybiotyków, cytostatyków, anabolików, leków nasennych, uspokajających i psychotropowych oraz doustnych środków antykoncepcyjnych i zastępczej kuracji hormonalnej, także powoduje zbyt niski poziom magnezu w organizmie.
- wysoki poziom stresu
Powyższe powody powodują, że właściwie każdy ma niedobór magnezu. Jeżeli widzimy u siebie przynajmniej jeden z powyższych objawów, należy rozważyć suplementację magnezu.
Jeżeli już decydujemy się na suplementację to jaka powinna ona być, aby była jak najbardziej skuteczna.
Badania wskazują, że najlepiej stosować cytrynian magnezu, który wśród stosowanych doustnie form magnezu uzupełnia niedobory najszybciej z uwagi na wysoką biodostępność.
Oto 10 najczęstszych objawów, że możesz cierpieć na niedobór magnezu:
- Sygnały ze strony układu nerwowego i mięśniowego: nadpobudliwość nerwowa (stany lękowe, nerwice, tendencje depresyjne, histeryczne, hipohondryczne, agresja, kłótliwość, zaburzenia snu, ucisk w klatce piersiowej, duszności), zawroty głowy, omdlenia, drgania, drżenia i skurcze mięśni, bóle kręgosłupa, mrowienia, przykurcze, kłucia itp. W przypadku niedoborów magnezu objawy te powodują wzrost poziomu stresu, co z kolei powoduje jeszcze większy niedobór magnezu i… błędne koło się zamyka.
- U kobiet objawy ginekologiczne: zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia miesiączkowania, poronienia.
- Dolegliwości związane z menopauzą: jeśli menopauza przebiega burzliwie może to wskazywać na niedobór magnezu, który działa stabilizująco na uwalnianie estrogenów zapobiegając wahaniom ich stężenia we krwi. Uzupełnienie magnezu powoduje złagodzenie objawów menopauzy.
- Objawy alergiczne: z badań wynika, iż połowa ludzi cierpiących na alergie reaginowe (powodujące astmę, nieżyty nosa, zapalenie spojówek, migreny, pokrzywki) wykazuje pierwotny niedobór magnezu. I odwrotnie: cierpiący na niedobór magnezu (nawet bez objawów nerwowo-mięśniowych) w 39% byli jednocześnie alergikami.
- Objawy kostne i stawowe: zwapnienie chrząstek, chrupanie w stawach, próchnica zębów, rzeszotowienie kości (osteopenia, osteoporoza), podatność zębów i kości na złamania. Jeśli nadal myślicie, że dla zdrowych zębów i kości potrzebne jest nam dużo wapnia, to jesteście w błędzie. Jest to częsty i bardzo powszechny mit powtarzany przez media oraz niestety większość lekarzy, tymczasem z całości magnezu jaki mamy w organizmie aż 60% znajduje się w naszych kościach i zębach!
- Anemia: wśród osób z niedoborem magnezu stwierdza się niedokrwistość w 10% przypadków
- Zaparcia: niedobór magnezu wywołuje zahamowanie pasażu jelitowego.
- Obniżona odporność na infekcje: magnez stoi bowiem na straży fagocytozy i przyspiesza dojrzewanie limfocytów.
- Słabe łamiące się paznokcie i wypadające włosy. Obecnie badanie włosów daje właśnie najbardziej wartościowy obraz czy cierpimy na niedobór tego pierwiastka.
I najważniejsze- jaki preparat magnezu wybrać, aby był przyswojony w maksymalnym stopniu.
Najlepiej wybrać produkty jednoskładnikowe, bo jesteśmy w stanie określić ilość składnika, jaką podajemy. Dawka dzienna ma być na minimalnym poziomie 50 mg jonów magnezu do nie więcej niż 100 mg.
Mleczan, cytrynian, asparaginian magnezu, a może chlorek czy węglan?
O co chodzi z tymi solami? Czy rodzaj soli przekłada się na wchłanianie?
Tak właśnie jest, bo aby magnez się wchłonął, sól magnezu musi się najpierw rozpuścić i uwolnić jon Mg2+. Najlepiej rozpuszczalny jest chlorek magnezu 560 g/ 1 l, następnie cytrynian magnezu 200 g/ 1 l, mleczan magnezu 33 g/ 1 l, węglan magnezu 1,8 g/ 1 la tlenek magnezu 0,01 g/1 l.
Jak widać różnice są znaczne. Drugą ważną cechą jest podział na sole organiczne i nieorganiczne. Ludzki organizm lepiej radzi sobie z przyswajaniem soli organicznych, bo w takiej postaci magnez znajduje się w jedzeniu. Tak więc najwyższą bio- przyswajalność będzie miał cytrynian magnezu w czystej postaci, bez żadnych dodatków.
Stwierdzono, że średnie stężenie magnezu w osoczu po podaniu doustnych dawek cytrynianu magnezuwynosi około 0,7 mmol / l, a stężenie w ślinie utrzymuje się na poziomie 0,28 mmol / L. W raportach wykazano również, że wchłanianie i biodostępność magnezu są większe, gdy podaje się je w postaci cytrynianu magnezu w porównaniu z innymi formami, takimi jak ozon magnezu.
Występowanie przedawkowania cytrynianu magnezu jest bardzo mało prawdopodobne, ale niektóre oznaki przedawkowania to biegunka lub silny ból brzucha.
Dodatkowo żadne badania nie dowodzą, że witamina B6 zwiększa przyswajalność magnezu. Mogłoby to mieć praktyczne znaczenie jedynie w przypadku bardzo wysokich dawek witaminy B6, ale wtedy ma ona już działanie toksyczne dla organizmu.
Niektóre produkty ograniczają wchłanianie magnezu, jak jednoczesne przyjmowane żelaza, wapnia i fosforanów, dlatego powinniśmy ich unikać lub rozdzielać dawkowanie.
INCI: dwucytrynian trzymagnezowy czysty do analiz 100%
- Postać: biały proszek
- Bez smaku, bez zapachu
- Rozpuszczalność: w wodzie 0,6g/ 1l w 20oC
- pH 6,0 - 7,5 w 0,61 g/l w 25 °C
- Dawka dzienna: 1-2 g cytrynianu (1 g cytrynianu zawiera 155 mg magnezu)
- Opakowanie: saszetka aluminiowa z wielokrotnym zamknięciem 50 g + łyżeczka laboratoryjna 50 mg do odmierzania proszku
Pić po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie. Nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż cytrynian w większych dawkach powoduję rozwolnienie.
Dzienne zapotrzebowanie na Magnez:
- dzieci od 1-3 lat – 80 mg,
- dzieci od 3-9 lat – 130 mg,
- chłopcy od 10-18 lat – 240-410 mg,
- dziewczęta od 10-18 lat – 240-360 mg,
- kobiety – 310-320 mg,
- mężczyźni – 400-420 mg,
- kobiety ciężarne – 360-400 mg,
- kobiety w okresie laktacji – 320-360 mg.
Elżbieta
Super przestały mnie męczyć skurcze nóg. Polecam cytrynian magnezu.