ALKOHOL CETYLOWY emolient do suchej skóry
Opis
Alkohol cetylowy jest często stosowanym środkiem używanym do zagęszczania, zwiększenia lepkości i nadania struktury kosmetykom.
Alkohol cetylowy nie jest typowym emulgatorem – ma niskie HLB, natomiast jego funkcją jest stabilizowanie emulsji, w celu poprawy stabilności i zwiększenia gęstości kremów, balsamów, mleczek, szamponów i odżywek do włosów. Może być stosowany jako ko-emulgator w procesie tworzenia emulsji.
Alkohol cetylowy to emolient tzw. tłusty. Zastosowany w kosmetyku tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną, zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody z naskórka. Ma też działanie kondycjonujące czyli zmiękczające i wygładzające skórę i włosy.
Alkohol cetylowy poprawia także komfort aplikacji kosmetyku na skórę Kremy bez dodatku alkoholu cetylowego są bardziej „tępe”). Dodatek alkoholu cetylowego powoduje, że lepiej się rozprowadzają oraz równomierniej wchłaniają.
Alkohol cetylowy dodany do produktów takich jak masła czy oleje- nadaje im lekkość i puszystość .
Dodatkowo, alkohol cetylowy nawilża, wygładza i zmiękcza skórę i włosy, dlatego często stosowany jest w odżywkach do włosów. Pomimo niepokojącej nazwy, nie ma właściwości alkoholu- nie wysusza i nie podrażnia, należy do tzw. emolientów tłustych.
Właściwości alkoholu cetylowego:
- Postać: białe płatki
- Rozpuszczalność:
- nierozpuszczalny w wodzie i glicerynie
- rozpuszczalny w olejach, eterze, alkoholu
- Temperatura topnienia: około 50oC
- Gęstość nasypowa: 0,4g/mL
- HLB alkoholu cetylowego wynosi około 1-2 (samoistnie z woda tworzy emulsje w/o)
Zalecane stężenie alkoholu cetylowego w kosmetyku: 0,5 do 5%.
Przechowywanie: w suchym miejscu, chronić przed dostępem bezpośredniego światła słonecznego.
Patrycja
Dobry produkt, nadaje poślizg i poprawia konsystencje kremów i balsamów.