Eksfolianty to substancje, których stosowanie prowadzi do złuszczania naskórka (od ang. słowa peel - złuszczać). W powszechnym użyciu termin eksfoliacja stosuje się zamiennie z określeniem peeling.
Najbardziej popularne są peelingi bardzo powierzchniowe tzw. kosmetyczne, gdzie dochodzi do złuszczenia (eksfoliacji) tylko martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Tego typu peelingi nadają się do samodzielnego wykonania w domu, przy użyciu takich surowców jak kwasy AHA czy BHA czy enzymy jak bromelaina.
Najbardziej popularne kwasy to mlekowy, migdałowy, glikolowy, salicylowy czy hity ostatnich lat jak kwas azelainowy czy pirogronowy.
Kto może używać peelingów kosmetyczny?
Peelingi mogą praktycznie stosować wszyscy – zarówno osoby młode borykające się z trądzikiem, jaki osoby dojrzałe, walczące z objawami starzenia. Zabiegi można stosować na wszystkie części ciała. Najważniejsze jest właściwe dobranie optymalnej metody do wieku, stanu zdrowia, problemu kosmetycznego oraz typu skóry. Peeling może być wykonywany bezpiecznie na każdej skórze, ale należy zachować szczególną ostrożność przy skórze wrażliwej i cienkiej, a także z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.
Peelingi są szczególnie przydatne przy skórze z problemem nadmiernego rogowacenia, łojotoku, trądziku, z przebarwieniami czy bliznami.